Temel Kotil için yine o iddia

Temel Kotil için yine o iddia

Temel Kotil için daha önce de ileri sürülen o iddia, 4 Nisan'da yapılacak genel kurul öncesinde yeniden konuşulmaya başlanıldı

A+A-

Temel Kotil'in görevden ayrılacağına ilişkin tartışmalar, 4 Nisan'da yapılacak genel kurul öncesinde yeniden konuşulmaya başlanıldı

Son 11 yıldır Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürlüğü görevini yürüten Temel Kotil'in görevden ayrılacağına ilişkin tartışmalar, 4 Nisan'da yapılacak THY Genel Kurulu öncesinde tekrar alevlendi.

Türk Hava Yolları tarihinin en uzun süreli genel müdürü olan Temel Kotil’le ilgili uzun yıllardır ‘ayrılıyor-görevden alınıyor’ tartışmaları yapılır. Kotil, bu kadar çok süren tartışmaya rağmen genel müdürlük koltuğunu korumayı başardı.
Ancak 4 Nisan’da yapılacak THY Genel Kurulu öncesinde bu tartışmalar tekrar alevlendi. Temel Kotil göreve devam mı edecek, yoksa 11 yıldır sürdürdüğü genel müdürlükten ayrılacak mı?

Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi günlerinden bu yana çalışan Kotil, THY’nin ‘sakin gücü’ olarak tanınıyor. En zorlu günlerde bile gülümsemesini kaybetmeyen Kotil, bu sakin duruşunun arkasında iyi bir stratejist ve planlayıcı.

‘YA BEN YA O’

Hürriyet'ten Jale Özgentürk'ün haberine göre,bugüne kadar iki yönetim kurulu başkanı ile ters düşen Kotil, bu çekişmelerden koltuğunu koruyarak çıkma başarısı gösterdi. İlk büyük çekişme, Kayserili olan Candan Karlıtekin ile yaşandı. 2009 yılının son günlerinde Karlıtekin Ankara’ya giderek “Ya ben, ya da o” dedi. Karlıtekin istediğini alamadı ve istifa ederek görevinden ayrıldı.

İkinci büyük çekişme, Hamdi Topçu’nun yönetim kurulu başkanlığında yaşandı. Geçen yıl genel kurul öncesinde Topçu ve Kotil’in çekişmesi en yüksek seviyeye çıkmıştı. Hamdi Topçu, icra kurulunda genel müdürün yetkilerini kısmıştı. Buna rağmen görevden ayrılan Topçu oldu. THY’nin yönetim kurulu başkanlığına aynı zamanda yönetim kurulu üyesi olan İlker Aycı getirildi.

Yaklaşık bir yıllık dönemde İlker Aycı ve Temel Kotil ilişkileri çok sıcak olmadı. En son ocak ayında Antalya’da yapılan yöneticiler toplantısında Aycı ve Kotil birbirlerine sahnede sarılsa da Temel Kotil’in görevden ayrılmak istediği sıklıkla konuşuluyor.

IATA BAŞKANI OLUR MU

Kotil’in yeni görev hedefi ise Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) başkanlığı. IATA’nın merkezi Montreal Kanada’da. Sektörün önde gelen 270 havayolunun üye olduğu kuruluş, uçak biletlerinin çok önemli bölümünü satıyor. Aldığı kararlar sektörü etkiliyor.

Kotil, bu çok etkili kuruluşun 2006’da yönetim kuruluna girdi. IATA yönetim kurulunun toplam 32 üyesi var. Bu üyeler, havayolları tarafından öneriliyor ve genellikle şirketlerin yönetim kurulu başkanları, genel müdürleri yönetim kuruluna giriyor.

IATA başkanlığı beş yılda bir seçiliyor. Önce yönetim kurulu toplanıyor ve bir yeni başkan seçim komitesi oluşturuyor. Toplam 4 üyeli bu komite adayları buluyor. Ön görüşmeleri yapıyor. Daha sonra aday sayısını 2 veya 3’e indirip yönetim kuruluna sunuyor. 32 üyeden en fazla oyu alan yeni başkanlığa seçiliyor.

ARAMA KOMİTESİNE SEÇİLDİ

Mevcut başkan Tony Tyler’ın başkanlığı bu yıl bitiyor. IATA geçtiğimiz aylarda yönetim kurulu toplantısında aralarında Temel Kotil’in de bulunduğu 4 üyesini yeni başkan adaylarının seçimi için belirlendi. Ancak Kotil, kendisinin de aday olacağını belirterek bu komisyondan ayrıldı.

Beş yıl önce başkanlık seçimlerinde Tony Tyler’ı destekleyen ekipteydi. Seçimlerin yapıldığı Singapur’a geldi ve genel kurulda 24 saatte kamp kurdu. Tyler’ın seçilmesine büyük katkı sağladı.

KOTİL’İN ŞANSI VAR MI

İngiliz olan Tyler, 2007-2011 arasında Hong Kong merkezli Cathay Pacific Havayolları’nın CEO’suydu. Bu görevi de İtalyan Havayolları Alitalia’nın eski CEO’su Giovanni Bisignani’den almıştı. Ancak sektör uzmanları, Tyler’ı çok başarılı bulmadı. Çoğu zaman alınan kararlara, havacılıkta hızla büyüyen başta Körfez bölgesi havayolları olmak üzere şirketler karşı çıktı.

Haziran ayında yapılacak IATA toplantısında Körfez ve Asya’daki havayollarının ağırlığını koyacağı sıklıkla dile getiriliyor. Bu durum, Temel Kotil’in şansını da artırıyor. Seçimlerde Kotil’e Avrupa’dan bir rakip çıkması bekleniyor.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Kulisler, 4 Nisan’da yapılacak THY Genel Kurulu’nda Kotil’in göreve devam edeceğini gösteriyor. Haziran ayında İrlanda’nın başkenti Dublin’de yapılacak genel kurula katılacak Kotil, seçilmesi durumunda THY’den ayrılacak.
Kotil’in seçilememesi durumunda da THY’den ayrılmak istediği gelen bilgiler arasında.

Temel Kotil’in bir dönem adı TAI Yönetim Kurulu Başkanlığı ile yerli yolcu uçağı TurkJet Projelerinin başına geçmesi gibi pozisyonlar için geçmişti.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.