Tüpraş karı katladı, satış rekoru kırdı

Tüpraş karı katladı, satış rekoru kırdı

Net kârı, 3'üncü çeyrekte rafineri marjında artış ve ertelenmiş vergi kârıyla yüzde 99 artan Tüpraş, dokuz aylık dönemde satış rekoru kırdı

A+A-

Tüpraş'ın üçüncü çeyrek net kârı rafineri marjında artış ve ertelenmiş vergi kârının etkisiyle geçen yılın aynı dönemine göre iki katına çıkarak, 750 milyon lira oldu.

Dokuz aylık dönemde ise net kârı yüzde 39 artışla 1.74 milyar liraya ulaşan Tüpraş, ham petrol fiyatlarına paralel gerileyen ürün fiyatlarının iç talebi artırmasıyla tonaj bazında satış rekoru kırdı.

Tüpraş'ın bu sabah KAP'a bildirdiği finansal sonuçlarına göre, üçüncü çeyrek net kârı geçen yıl aynı döneme göre yüzde 99 artışla 750 milyon lira, satış gelirleri ise ürün fiyatlarındaki gerilemenin etkisiyle yüzde 11.6 düşüşle 10.4 milyar lira oldu.

İş Yatırım'dan yapılan değerlendirmede, net kârdaki sert yükselişte 259 milyon milyon liralık ertelenmiş vergi kârının yanı sıra, rafineri marjındaki artışın etkili olduğu belirtildi.

Tüpraş'ın faaliyet raporunda yer alan bilgiye göre, Tüpraş'ın 2014 üçüncü çeyrekte 5.53 dolar/varil olan net rafineri marjı, bu yılın üçüncü çeyreğinde 8.32 dolar/varile; dokuz aylık dönemde ise 2.71 dolar/varil olan marj 6.89 dolar/varile yükseldi.

Ünlü&Co'nun değerlendirmesinde de, güçlü rafineri marjlarında düşük ham petrol fiyatlarının ve buna bağlı canlanan talebin etkisine işaret edildi.

Tüpraş'ın faaliyet raporunda yer alan bilgide de, yıla 55 dolar/varil seviyesinden başlayan ham petrol fiyatının Ağustos'ta 42 doları görmesinin ardından Eylül ayını 47 dolar düzeyinde kapattığı belirtildi.

Rapora göre, 2015 yılında düşük seyreden ürün fiyatların tüketimi canlandırmasıyla sekiz aylık dönemde benzin tüketimi yüzde 9.2 artarken; Tüpraş ülke talebinin tamamını karşıladı. Talebin yüzde 17.1 arttığı motorinde ise Tüpraş'ın pazar payı yüzde 43 olarak gerçekleşti. Jet yakıtı pazarı yüzde 10.5 artış kaydederken, Tüpraş pazarın yüzde 97'sini karşıladı.

DOKUZ AYLIK DÖNEMDE ÜRETİM VE SATIŞTA REKOR KIRILDI

Raporda, "Marjdaki iyileşme ve artan bölgesel talep paralelinde uygulanan optimizasyon programları ve üretime başlayan Fuel Oil Dönüşüm tesisinin de olumlu katkısıyla üçüncü çeyrek dönemde yüzde 110.3 seviyesindeki kapasite kullanımı dokuz aylık dönemde yüzde 99 ortalama kapasite kullanımına ulaşılmasını sağlamış ve üretim ve satışta tüm zamanların rekorları kırılmıştır" denildi.

Buna göre ilk dokuz aylık dönemde yurtiçi satışlar yüzde 27.4 artışla 16 milyon ton olarak gerçekleşti. Fuel oil hariç tüm ürünlerde geçen yılın üzerinde satış gerçekleştirilirken, jet yakıtı ve motorin satışında rekor kırıldı.

İhracat dahil toplam satışlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29.6 artışla 20.9 milyon ton olarak gerçekleşti.

Diğer yandan Tüpraş kâr payı avansına ilişkin KAP'a yaptığı açıklamada, ilk dokuz aylık ara dönem finansal sonuçlarına göre kâr payı dağıtmayacağını duyurdu.

Tüpraş hisseleri saat 1052'de yüzde 0.9 yükselişle 79.1 liradan işlem görüyor. BIST-100 endeksi ise yüzde 0.06 ekside.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.