Turkcell ve Garanti güçlerini birleştirdi

Turkcell ve Garanti güçlerini birleştirdi

Turkcell ve Garanti Bankası, yeni ürün ve hizmet geliştirme faaliyetlerini hızlandırmak amacıyla güçlerini birleştirdi

A+A-

İnovasyon ve girişimcilik alanındaki lider kurumlar Turkcell ve Garanti Bankası, yeni ürün ve hizmet geliştirme faaliyetlerini hızlandırmak amacıyla güçlerini birleştirdi ve “Ortak Kurum İçi Girişimcilik Programı”nı hayata geçirdi. İki kurumun çalışanlarından gelen iş fikirlerinin, yine çalışanlar tarafından gerçeğe dönüştürülmesini amaçlayan inovatif program; Silikon Vadisi’nde doğan ve dünyanın dört bir tarafında yaygınlaşan Lean-Startup (Yalın Girişimcilik) yöntem ve araçlarını kullanıyor. Program, iki kurumun çalışanlarından oluşan karma ekiplerin kontrolünde yürütülüyor ve bu yönüyle bir ilk olma özelliğini taşıyor.

 

Programla ilgili bilgi veren Turkcell Ürün, Servis ve İnovasyondan Sorumlu Grup Başkanı Yiğit Kulabaş, "Turkcell olarak, teknoloji şirketi olma özelliğimizi, girişimci ekosistemiyle yaptığımız işbirlikleriyle besliyor, aynı zamanda bu alanı çalışanlarımıza da açarak girişimciliği uçtan uca sahipleniyoruz. Bu amaçla, ilk kez 2014 yılında Kurum İçi Girişimcilik Programı’nı başlatarak Türkiye’de kendi çalışanlarının yenilikçi işlerini hayata geçirebilmesi için gerekli bilgi ve fonu sağlayan öncü firmalardan biri olduk. Bu programda, yalın girişim metodolojileri kullanılıyor. Müşteriye sunulacak değer teklifi tanımlandıktan sonra saha çalışmalarıyla hedef kitleden geri bildirim alınıyor. Ardından prototip oluşturuluyor ve bunun üzerinden sürekli iyileştirme yapılarak ürün haline dönüştürülüyor. Hedefimiz hem Türkiye’nin geleceğini değiştirebilecek projeler üretmek hem de kurum içinde girişimci ruhu desteklemek. Bu çerçevede Garanti Bankası ile bir yıldır devam eden işbirliğimiz yeni inovasyon alanlarında iki kurumun güçlerini birleştirmesini sağladı.” dedi.

 

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Didem Dinçer Başerise “Garanti Bankası olarak Turkcell ile ortaklaşa yürüttüğümüz bu programla, girişimcilere ekosistemde verdiğimiz desteği kurum içine de taşımış olduk. Çalışanlarımızın girişimcilik kültürünü içselleştirmesini sağlayarak, kendi işlerini başlatıp yönetebilecekleri bir ortam yarattık. Bu program, sadece girişimcilerin kullandığı yöntemleri kurumumuz içinde yaygınlaştırması açısından değil, aynı zamanda inovasyon alanındaki işbirliklerimizi derinleştirmesi açısından da bizim için çok önemli…” diye konuştu.

 

Ortak Kurum İçi Girişimcilik Programı’nda Süreç nasıl işledi?

İnovasyon ve girişimcilik alanında Türkiye’nin iki lider kurumu Garanti ve Turkcell, şirket içi duyurular aracılığıyla çalışanlarından iş fikirlerini topladı. Elemeler sonrasında her iki kurumdan toplam 20 adet girişimci ve 6 iş fikri seçildi. İş fikirleri çevresinde kurulan 6 karma ekip, 2 haftalık uygulamalı Lean-Startup (Yalın Girişimcilik) eğitimi aldı. İş fikirlerinin hızla ve düşük maliyetlerle denenmesini amaçlayan programın ikinci fazına devam etmeye hak kazanan 4 proje, ekiplerin yönetiminde geçen 3 aylık tasarım ve geliştirme süreci sonrası müşterilerin kullanımına sunuldu. Büyüme hızları takip edilen projelerden üçünün, Garanti veya Turkcell bünyesinde değerlendirilmesi üzerinde anlaşıldı. Call-center hizmetlerinin, anlık mesajlaşma deneyimiyle sunulmasını sağlayan SOR’UN uygulaması ise faaliyetlerini iki kurumun desteğiyle ayrı bir girişim olarak sürdürecek.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.