Xiaomi, Avrupa'nın en çok satan telefon üreticisi oldu

Xiaomi, Avrupa'nın en çok satan telefon üreticisi oldu

Bu yıl alt markaları ile pazarı adeta telefon yağmuruna tutan Çinli Xiaomi, giriş ve orta seviye segmentlerde başarılı işler yapınca Samsung’u zorlamaya başladı.

A+A-

Son dönemin yıldız oyuncularından Xiaomi özellikle LG ve Huawei’nin bıraktığı pazar payını iyi değerlendirince yüzde 83 yükseldi ve ikinci sıraya yerleşti. Dünyanın pek çok yerinde neredeyse büyümede rakibi yok. 

Donanımhaber'in haberine göre kendi markası altında pazarlama yapan Xiaomi ayrıca Poco ve Redmi alt markaları ile de büyümekte olan pazarları hedefliyor. Latin Amerika’da yüzde 300, Afrika’da yüzde 150 büyüyen firma Avrupa’da yüzde 67 büyüdü. Pazarın genelinde ise yüzde 83 büyüdü.

Son gelen bilgilere göre Avrupa’da Xiaomi liderliğe yükselmiş durumda. 12.7 milyon adet satış yapan firma yüzde 67 büyüdü ve yüzde 25.3 pazar payına erişti. Samsung 12 milyon satış ile yüzde 24 pazar payına geriledi. Apple ise 9.6 milyon satışla yüzde 19.2 seviyesinde kaldı. 

Genel pazarda Apple’ı geçip Samsung’un ensesine yapışan Xiaomi’nin liderliği alıp almayacağı merakla bekleniyor. Yılın ilk yarısında Samsung 136 milyon telefon satarken Xiaomi de 102 milyon telefon sattı. Bu tempoda giderse yıl genelinde büyük sürprizler görebiliriz.