Yellen: Savaş küresel ekonomi için belirsizlik getiriyor

Yellen: Savaş küresel ekonomi için belirsizlik getiriyor

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, yıllık finansal risk raporunda, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ve pandemiden küresel ekonomiye yönelik devam eden tehlikelerin altını çizdi.

A+A-

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, yıllık finansal risk raporunda, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ve pandemiden küresel ekonomiye yönelik devam eden tehlikelerin altını çizdi. Yellen, Hazine Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklama metninde, "Ülkeler pandemi ile boğuşmaya devam ettikçe, küresel büyümede devam eden oynaklık ve dengesizlik potansiyeli var. Rusya'nın Ukrayna'yı sebepsiz işgali ekonomik belirsizliği daha da artırdı” dedi.

Yellen'ın bugün Senato Bankacılık Komitesi'ne ve Perşembe günü ise Meclis Finansal Hizmetler Komitesi'ne, başkanlık ettiği Finansal İstikrar Gözetim Konseyi'nin yıllık raporu hakkında milletvekillerine bilgi vermek üzere çıkması planlanıyor. Hazine bakanı, bazı varlık değerlemeleriyle ilgili endişelerini de dile getirirken, finansal piyasaların istikrarı için acil bir tehdit görmediğini belirtti.

Yellen, “ABD finansal sistemi, bazı varlıkların değerlemeleri tarihi değerlere kıyasla yüksek kalsa da, düzenli bir şekilde işlemeye devam etti” dedi.

Avrupa turuna çıkıyor

ABD Maliye Bakanı Janet Yellen, G7 Ülkeleri Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı’na katılmak üzere 19-20 Mayıs tarihlerinde Almanya’ya gidecek. Bonn şehrinde yapılacak toplantıların öncesinde de Yellen, 14 Mayıs’ta Polonya’nın başkenti Varşova’ya, 16 Mayıs’ta da Belçika’nın başkenti Brüksel’de temaslarda bulunacak.

ABD Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, gezi kapsamında Yellen’ın, ABD’nin çok taraflılık ilkesi ve ekonomik toparlanma konusundaki önceliklerini muhataplarına ileteceği ifade edildi. Yellen’ın ayrıca ABD ve müttefiklerinin Ukrayna operasyonu nedeniyle Rusya’ya yönelik ekonomik baskıların arttırılması konularını da görüşeceği belirtildi.

Yellen ayrıca mutahaplarıyla, küresel vergi siyaseti, küresel iklim değişikliğiyle mücadele, küresel sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesi ve Rusya’nın Ukrayna saldırısı kaynaklı küresel gıda krizi tehdidi konularını da masaya yatıracak. Maliye Bakanlığı açıklamasında, Yellen’ın ortak ve müttefik ülkelerle bu küresel konularda ortak çalışma niyeti ve beklentisinde olduğu da vurgulandı.