Yerli otomobilde beklenen oldu, İnan Kıraç ayrıldı

Yerli otomobilde beklenen oldu, İnan Kıraç ayrıldı

Yerli otomobil projesinde "Beş Babayiğit"ten biri olan İnan Kıraç projeden çekildi. 

A+A-

Yerli otomobil projesinde "Beş Babayiğit"ten biri olan İnan Kıraç projeden çekildi. Kıraç, porjedeki 5 özel sektör şirketinden biri olan KÖK Ulaşım Taşımacılık'ın sahibiydi. 

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) ödenmiş sermayesini 150 milyon liradan 996.77 milyon TL'ye yükseltti. Kök Ulaşım'ın katılmadığı sermaye artışı sonrası Turkcell , Vestel ve Anadolu Grubu Holding'in her birinin şirketteki payı yüzde 19'dan yüzde 23'e yükseldi.

Kendi faaliyet alanlarını daraltma kararı alarak sermaye artırımına katılmayan KÖK Ulaşım Taşımacılık'ın TOGG'daki hisseleri ise mevcut ortaklarca satın alınıyor.

Bu kapsamda TOGG hissedarları Turkcell, Vestel ve Anadolu Grubu KAP'a yaptıkları açıklamalarda sermaye artırımına iştirak ettiklerini duyurdular.

Üç hissedar da sermaye artırımı sonrasında KÖK'ün TOGG sermayesinde kalan yüzde 2.9 payının yüzde 0.2'lik kısmını da satın aldıklarını duyurdu. Buna göre Turkcell, Vestel ve Anadolu Grubu'nun her birinin TOGG'daki nihai payları yüzde 19'dan yüzde 23'e yükselmiş oldu.

İnan Kıraç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 2019'un son günlerinde Bilişim Vadisi'nde düzenlenen Türkiye'nin elektrikli otomobilinin tanıtımına katılmamış, bu durum "Kıraç, yerli otomobil projesinden çekildi" şeklindeki iddiaya neden olmuştu.