Yunanistan Euro'dan çıkabilir

Yunanistan Euro'dan çıkabilir

Mevduat çıkışını engellemek için sermaye kontrolüne başvurabileceği ileri sürülen Yunanistan Euro'dan da çıkması sürpriz olmayacak

A+A-

Capital Economics Avrupa Başekonomisti Jennifer McKeown, yaptığı açıklamada, yapılacak Eurogroup toplantısında Yunanistan'a herhangi bir finansal yardım yapılmasının onaylanmayacağını ifade etti.

Yunanistan'ın mevduat çıkışını engellemek amacıyla sermaye kontrolüne başvurabileceğini belirten Mckeown, bu tür bir önlemin de geçici bir çözüm sağlayacağını dile getirdi.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin "Yunanistan konusunda hiç kimse bir çözüme varılmasını beklemiyor" açıklamasının Yunanistan'ın umutlarını suya düşürdüğünü vurgulayan Mckeown, Yunanistan'ın Euro Birliği'ndeki ömrünün sona erebileceğini ifade etti.

Mckeown, Yunanistan'ın Uluslararası Para Fonuna (IMF) mayıs ayında borcunu ödeyememesinin, ülkenin Euro Birliği’nden çıkmasına (Grexit) yol açabileceğini dile getirdi.

"ECB likiditeyi keserse Grexit kaçınılmaz olur"

ING Group Euro Bölgesi Başekonomisti Peter Vanden Houte ise Yunanistan krizinde herhangi bir ilerleme sağlanmasının zor olduğunu kaydetti.

Vanden Houte, yeni Yunan hükümetinin, AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve IMF'nin oluşturduğu Troyka için hayati derecede önemli olan önlemleri uygulamada isteksiz olduğuna işaret etti.

Vanden Houte, ek bir yardım olmaması durumunda ülkenin IMF'ye olan borcunu da ödemesinin imkansız olduğunu belirtti. Yunanistan'ın durumunun ECB'nin likidite desteğine bağlı olduğunu ifade eden Vanden Houte, ECB'nin bu desteği bırakması durumunda ülkenin Euro Birliği’nden çıkmasının (Grexit) kaçınılmaz olacağını aktardı.

Peter Vanden Houte, ancak Avrupalı devlet liderlerinin onayı olmadan ECB'nin böyle bir adım atmayacağını dile getirerek, "Temerrüt halinde de Yunanistan reformları uygulamada isteksiz davranırsa, Grexit söz konusu olabilir" dedi. 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.