Yunanistan sokakta

Yunanistan sokakta

Yunanistan'da 5 Temmuz'da yapılacak kritik referandum öncesi önlemlere 'hayır' taraftarları meydanlara indi.

A+A-

 

Yunanistan'da 5 Temmuz'da yapılacak kritik referandum öncesi önlemlere 'hayır' taraftarları meydanlara indi. Başkent Atina'daki Sintagma Meydanı ve parlamento önünde toplanan on binden fazla kişi, 'önlemlere hayır, onura, demokrasiye ve hayata evet' sloganları attı.

Başkent Atina'da hükümetin de desteklediği 'hayır' taraftarları, akşam saatlerinde büyük bir gösteri düzenledi. Benzeri bir gösteri Selanik'te Beyaz Kule Meydanı'nda yapıldı. İşçi, memur, eğitimci dernekleri, öğrenci, genç ve Syriza üye ve gençlik örgütünün de destek verdiği gösteri, olaysız tamamlandı. Referandumda ültimatom ve taleplere 'hayır' denmesi çağrısı yapıldı. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı görüldü.

Atina'daki gösteride dev Yunan bayrakları açan ve sloganların yazılı olduğu panolar taşıyan vatandaşlar, çok sayıda sanatçı tarafından verilen müzik konserini de izledi.

'Evet' taraftarları ise yarın "Avrupa'da kalıyoruz" sloganı eşliğinde Atina ve Selanik'te benzer bir gösteri düzenleyecek.

 

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, katıldığı bir televizyon programında kreditörleriyle yürütülen süreci değerlendirdi.

Yunanları 5 Temmuz’daki referandumda ‘hayır’ oyu vermeye çağıran Çipras, referandumda kreditörlerin şartlarına ne kadar büyük oranda ‘hayır’ kararı çıkarsa, müzakere masasında ellerinin o oranda güçlü olacağını kaydetti:

“Referanduma katılım ne kadar büyük olur, hayır oyu da ne ölçüde fazla çıkarsa, müzakerelere tatmin edici bir başlangıç yapma şansımız da o kadar fazla olur. Bu sayede sürdürülebilirlik ve sağduyu yolunda ilerleyebiliriz.”

Çipras, bu referandumu kreditörleriyle müzakereleri sürdürmek için yaptıklarını ekledi:

“Bizi Euro Bölgesi’nden atmaya çalıştıklarına inanmıyorum ve atmayacaklar da. Çünkü bunun onlara faturası büyük olur.”

Referandumdan ‘evet’ çıkması durumunda istifa edebilecekleri imasında da bulunan Çipras, ‘halk referandumda evet derse yaptırımlar hayata geçer ancak bunu yapacak hükümet biz olmayız’ dedi.

Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

 

ECB/Coeure: Yunanistan'ın çıkışı ihtimali dışlanamaz

Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Benoit Coeure, bir Fransız gazetesinde yer alan açıklamalarında Atina'nın kreditörlerle görüşmelerini sona erdirmesi ve bir referandum çağrısında bulunmasının ardından Yunanistan'ın bölgeden muhtemel çıkışının artık dışlanamayacak bir ihtimal olduğunu dile getirdi.

Coeure Les Echos gazetesinde yer alan açıklamalarında "Yunanistan'ın euro bölgesinden ayrılması şimdiye kadar teorik bir fikirdi ancak artık ne yazık ki dışlanmaması gereken bir olasılık halini aldı. Bu durum Yunan hükümetinin görüşmelerden çekilmesi ve kreditörlerin önerilerini referanduma götürme kararı almasının bir sonucudur " ifadelerini kullandı.  

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.