63 hakim ve savcı topun ağzında

63 hakim ve savcı topun ağzında

Usulsüz dinlemeler nedeniyle 63 hakim ve savcı için ihraç işlemi başlatıldığı ileri sürüldü

A+A-

Usulsüz dinlemeler nedeniyle 63 hakim ve savcı için ihraç işlemi başlatıldığı ileri sürüldü

Sabah Gazetesi'nde yar alan habere göre en az 7 bin kişinin usülsüz dinlenmesine onay veren ve silahlı örgütü işaret eden belge olmadığı halde dinleme kararlarını tam 950 kere uzatan 63 hâkim ile savcı için ihraç süreci başlatı

Habere göre, 17-25 Aralık darbe girişimi sonrası ortaya çıkan Selam Tevhit Örgütü soruşturmasında dinleme kararı veren hâkim ve savcılara da ihraç yolu gözüktü. HSYK müfettişleri tarafından hazırlanan raporla, en az 7 bin kişinin usulsüz olarak dinlenmesine onay veren 63 hâkim ve savcıyı meslekten ihraca götürecek süreç başladı.

Aralarında Mehmet Berk, Celal Kara, Sadrettin Sarıkaya ve Muammer Akkaş'ın da bulunduğu 26 savcı ve geçtiğimiz günlerde Yargıtay üyeliğine seçilen Resul Çakır ve Süleyman Karaçöl ile birlikte toplam 37 hâkimle ilgili soruşturma kararını HSYK 3. Dairesi verecek.

Bir bölümü Ergenekon ve Balyoz gibi davalarda da görev alan hâkim ve savcılarla ilgili müfettiş incelemesi geçen yıl mart ayında başladı. 110 klasörden oluşan soruşturma dosyasını inceleyen müfettişler, dosyada silahlı terör örgütüne işaret eden hiçbir belge olmadığını gördü.

Ayrıca örgüt adına birlikte veya tek başına nerede ve ne şekilde eylem gerçekleştirildiği veya gerçekleştirileceğine dair herhangi bir bulgu da bulunamadı. Buna rağmen 63 hâkim ve savcı, bin 348 kez dinleme kararı verdi. Bu kararları da tam 950 kez uzattı.

İşte iddialar

En az 7 bin kişi dinlenmesine onay verdiler.
Soruşturmada inisiyatif tamamen emniyete bırakıldı.
İnternet sitelerindeki haberleri delil olarak kabul ettiler.
Dosyada silahlı terör örgütüne işaret eden hiçbir delil yok.
Herhangi bir suç ve suç unsuru tespiti yok.
78 kişinin fiziki takip kararı.
Kanunlara aykırı bir şekilde 10 tane dernek ve vakıf için dinleme kararı verdiler.
Bin 348 kez mahkeme kararı alındı.
950 kez dinleme ve takip kararlarını uzattılar.  

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.