AB-Türkiye anlaşmasına Bulgaristan'dan itiraz

AB-Türkiye anlaşmasına Bulgaristan'dan itiraz

AB-Türkiye anlaşmasına bir tepki de Bulgaristan'dan geldi

A+A-

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, sığınmacı akımının sınırlandırılması için AB ile Türkiye arasında 17-18 Mart'ta Brüksel'de varılması beklenen anlaşmaya ülkesinin de ortak edilmemesi durumunda anlaşmayı bloke edebileceklerini söyledi.

Bulgaristan Ulusal Televizyonu'nun haberine göre Borisov, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk'a yazdığı mektupta, "AB sadece Türkiye ile Yunan adaları arasındaki soruna odaklanamaz" ifadesine yer verdi.
Türkiye'nin 2,5 milyon sığınmacıyı barındırıyor olması nedeniyle, AB'nin, tavizde bulunarak vize serbestisinde kolaylık sağlamasına karşı çıkan Borisov, "AB'nin Türkiye ile yapacağı anlaşmaya, bu ülkenin Bulgaristan ve Yunanistan ile olan kara sınırlarının durumunu da katmak gerekir. Türkiye'nin, Karadeniz dahil, AB ile olan deniz sınırlarının durumunun da planlanan bu anlaşmanın bir parçası olmalı" açıklamasında bulundu.

YENİ GÖÇ GÜZERGAHLARI AÇILABİLİR

Başbakan Borisov, Türkiye'nin sadece Yunan adalarını kapsayan ‘kısmi' bir angajmanının Bulgaristan'a göre ‘kabul edilebilir olmadığının' altını çizerek, bu durumda yeni göç güzergahlarının açılabileceğini öne sürdü.
Yapılacak anlaşmanın kapsamına AB üyesi olan Bulgaristan ve Yunanistan ile olan tüm kara sınırları, ayrıca AB'nin Türkiye ile olan tüm deniz sınırlarının kayda geçirilmesini isteyen Borisov, Türkiye'ye vize serbestisinin sağlanmasının, ülkenin geri kabul anlaşmasının uygulanmasına doğrudan bağlanmasını talep etti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.