ABD'den uyarı: Suriye'de operasyon istikrarı baltalar

ABD'den uyarı: Suriye'de operasyon istikrarı baltalar

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine olası bir operasyonunun bölgesel istikrara zarar verebileceği uyarısında bulundu.

A+A-

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine olası bir operasyonunun bölgesel istikrara zarar verebileceği uyarısında bulundu.

Amerika'nın Sesi (VOA) internet sitesinde yayınlanan habere göre Price günlük basın brifinginde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin yakında Suriye’nin kuzeyinde yeni askeri operasyon başlatabileceği açıklamasıyla ilgili bir soruyu yanıtladı. Price, Suriye'nin kuzeyinde herhangi bir yeni operasyonun bölgesel istikrarı daha da baltalayacağını ve IŞİD'e karşı yürütülen mücadeleyi riske atacağını söyledi.

Sözcü Ned Price, Washington'un, Suriye'nin kuzeyinde artan potansiyel askeri faaliyetlerden derin endişe duyduğunu ve NATO müttefiki Türkiye'nin Suriye'deki askeri eylemlerine ilişkin 2019 yılı Ekim ayında yayınlanan ortak bildiriye uymasını beklediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı konuşmada, "Güney sınırlarımız boyunca 30 kilometre derinlikte güvenli bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kısmıyla ilgili adımları atmaya başlıyoruz" demişti.

"Ülkemize ve güvenli bölgelerimize yapılan saldırıların, tacizlerin, tuzakların merkezi konumundaki alanlar harekat önceliğimizin başında yer almaktadır" diyen Erdoğan "Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, istihbaratımız, emniyet güçlerimiz hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz bu operasyonlar başlayacaktır" diye konuşmuştu.

İlgili Haberler