Alaska Frigo artık Eti'nin

Alaska Frigo artık Eti'nin

Sinemaların nostaljik dondurması Alasko Frigo'yu 13 milyon dolara Eti satın aldı

A+A-

60 yıl önce Türkiye'nin ilk sanayi tipi dondurması olarak piyasaya sürülen ve bugünlerde sinemalarda boy gösteren Alaska Frigo'yu Eti satın aldı. Alaska Frigo'yu 13 milyon TL'ye satın aldıklarını söyleyen Eti Yönetim Kurulu
Başkanı Firuzhan Kanatlı, markanın isim hakkını satın aldık. Buna ek yatırım yapacağız. Bundan sonra başka markalarla da ilgileniyoruz. Sinemadaki büyüme bizi bu alana yöneltti diye konuştu.

Eti'nin yeni marka yatırımı ile ilgili düzenlenen toplantıda konuşan Kanatlı, "Alaska Frigo yatırımı ile faaliyet alanımızı genişletiyoruz. Çikolata kaplamalı soğuk atıştırmalık alanına adım atıyoruz. Eti olarak Türkiye'nin en büyük 100 şirketi arasındayız. Yeni yatırımlarla şirketimizi daha da büyütmeyi hedefliyoruz" dedi ve ekledi: "Yurtiçi ve yurdışında yeni yatırımları radarda tutuyoruz. Bu kapsamda Eti markasına uygun olan markaların satın alınması da ilgi alanımızda."

Eti'nin satın aldığı ilk marka

Toplantıda verilen bilgiye göre, Alaska Frigo Eti’nin satın aldığı ilk marka oldu. 2013 cirosu 1 milyar dolar seviyesinde bulunan Eti, Alaska Frigo’nun satın alınması işleminde marka satın alma, üretim tesisi yatırımı ve satış-dağıtım altyapısı için toplam 13 milyon liralık yatırım gerçekleştirdi.

İhracata yönelecek

Eti'nin Eskişehir fabrikasında üretilecek olan Alaska Frigo'nun ilk etapta batı ve doğu Marmara ile batı Akdeniz bölgelerinde satışa sunulacağını; sonrasında ise Türkiye geneline yayılacağını söyleyen Eti Gıda İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu ise, ürünün ihracatına da yöneleceklerini belirtti.

2008’deki küresel krizde batan ABD’li Lehman Brothers’ın Türkiye’deki şirketlerinden RCT Varlık Yönetim şirketi, Alaska Frigo’nun fabrikasını icradan satışa çıkarmıştı. hurriyet.com.tr'den Ceyhun Kuburlu'nun haberine göre; Alaska'nın o dönemki sahibi Aziz Zihni Ateş ise '120 bin TL'lik borcum 1.8 milyon TL'ye çıkarıldı' açıklaması yapmıştı. Alaska Gıda'nın, İstanbul Sefaköy’deki fabrikası 7.2 milyon TL’ye satışa çıkarılmıştı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.