Aydın Doğan iddiaları yalanladı

Aydın Doğan iddiaları yalanladı

Doğan Grubu, Petrol Ofisi'nin (POAŞ) sahibi olduğu döneme ilişkin basında yer alan haberlere yönelik olarak, iddiaların asılsız olduğunu açıkladı

A+A-

Doğan Grubu, Petrol Ofisi'nin (POAŞ) sahibi olduğu döneme ilişkin basında yer alan haberlere yönelik olarak, iddiaların asılsız olduğunu gümrük vergisi ve KDV kaçakçılığı iddiasının gerçek dışı olduğunu belirtti.

Hükümete yakınlığı ile bilinen gazetelerde bugün yer alan haberde, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan ve İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince'nin akaryakıt kaçakçılığı ve örgüt liderliği iddialarıyla 23 yıla kadar hapislerinin istendiği belirtildi.

Doğan Grubu'nun Hürriyet gazetesinin internet sitesinde yer alan açıklamasında bağımsız bir medya grubunun onursal başkanı ile Türkiye'nin en önemli bankalarından biri olan İş Bankası'nın yöneticisinin, hiçbir dönemde POAŞ yönetim kurulu üyesi olmamalarına rağmen, "kaçakçılık örgütünün liderleri" olarak suçlanmasının hukuka aykırı olduğu belirtildi.

Açıklamada, "POAŞ veya herhangi bir akaryakıt şirketinin ithal ettiği petrol ürünleri menşeine bakılmaksızın, hangi ülkeden alınırsa alınsın gümrük vergisine tabi değildir. Sadece katma değer vergisi ödenir. Gümrükte ödenen katma değer vergisi nihai vergi değildir. KDV, nihai olarak, POAŞ merkezinde bayilerden tahsil edilmektedir. Bu tahsilattan, gümrükte ödenen KDV indirilir ve fark devlete ödenir. POAŞ bu şekilde tüm katma değer vergilerini ödemiştir. Dolayısıyla, gümrük vergisi ve KDV kaçakçılığı iddiası tamamen hayali ve gerçek dışıdır" denildi. 

 

»» AYDIN DOĞAN VE ERSİN ÖZİNCE HAKKINDA 23 YIL İSTENDİ

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.