Bitcoin’i resmi olarak tanıyacak ikinci ülke belli oldu

Bitcoin’i resmi olarak tanıyacak ikinci ülke belli oldu

El Salvador'un ardından Bitcoin'i resmi olarak tanıyacak ikinci ülke belli oldu. Bitcoin yasal bir varlık haline geliyor.

A+A-

Kripto para dünyası hareketli günler geçiriyor. Geçtiğimiz günlerde El Salvador’un Bitcoin‘i resmi para birimi olarak tanıması, gözlerin yeniden bu para birimine çevrilmesine neden oldu. Açıklamaların ardından yükselişe geçen BTC, 32 bin dolardan 37 bin dolara fırladı. Ancak iyi haberler bunlarla sınırlı değil.

The New Indian Express’in iddiasına göre, dünyanın en büyük 5. ekonomisi olan Hindistan, son yaşanan gelişmelerin ardından, nihayet kripto yasağını kaldırabilir.

Hindistan kripto para yasağını kaldırabilir

Hindistan’daki çeşitli kaynaklardan gelen bilgilere göre Hindistan, El Salvador’un Bitcoin’i tarihi bir şekilde kucaklamasının ardından bakış açısını değiştirdi. Hükümet Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini yasal bir varlık olarak tanımlamayı hedefliyor.

Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (SEBI) mevcut kripto para yasağını yeniden gözden geçirmeyi ve kripto düzenlemesini denetlemeyi planlıyor. Aynı zamanda ülkedeki kripto para sektörü temsilcileri, yeni düzenleme için Maliye Bakanlığı ile görüşüyorlar. Yeni tasarının kısa süre içerisinde Parlamento’ya sunulması bekleniyor.

Kısa süre önce Hindistan Merkez Bankası (RBI), kripto para birimlerinin yüksek volatilitesi nedeniyle kredi verenler tarafından kullanılmasını yasaklamıştı. Kısa bir süre önce, Hindistan Merkez Bankası (RBI), kripto para birimlerinin yüksek volatilitesi nedeniyle kredi verenlerin sanal para birimleriyle (kripto borsaları) ilgili şirketlerle çalışmasını tekrar yasaklamıştır.

Peki sizin bu konuyla ilgili düşünceleriniz neler? Sizce Bitcoin ve benzeri kripto para birimleri ülkeler tarafından kullanılmalı mı? Konuyla ilgili düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın.