BNP, iki hisse için tavsiyesini düşürdü

BNP, iki hisse için tavsiyesini düşürdü

BNP Paribas, Erdemir ve Kardemir hisseleri için hedef fiyatlarını aşağı yönlü revize etti

A+A-

BNP Paribas, Erdemir ve Kardemir hisseleri için hedef fiyatlarını aşağı yönlü revize etti.

BNP Paribas, Erdemir için hedef fiyatını 4.77 liradan 4.22 liraya düşürdü ve TUT tavsiyesi verdi. Erdemir hisseleri son kapanışını (12 Aralık 2014) 4.30 liradan gerçekleştirmişti. 

BNP Kardemir D hisseleri için ise hedef fiyatını 2.75 liradan 2.38 liraya düşürdü ancak "AL" tavsiyesini korudu. Kardemir D hisseleri son kapanışını (12 Aralık 2014) 1.97 liradan yapmıştı. Son kapanışa göre, BNP'nin verdiği hedef fiyat Kardemir D hisseleri için yüzde 20.81 prim potansiyeli barıdırıyor.

Yavaşlayan talep ve Çin'in artan talebinin bölgede çelik fiyaları üzerinde beklenenden daha fazla baskı yarattığına işaret eden BNP Paribas, çelik fiyatlarında oluşan bu baskına bağlı olarak Türk demir ve çelik şirketleri için tahminlerini aşağı yönlü revize etti.

Düşük çelik fiyatlarının, kısmen düşük ham madde fiyatları ile talefi edileceğini öngören BNP Paribas, buna rağmen Kardemir için fiyat hedefini yüzde 13 düşürerek 2,75 TL'den 2,38 TL'ye ve Erdemir için yüzde 12 düşürerek 4,77 TL'den 4,22 TL'ye çekti. BNP Paribas, Kardemir için tavsiyesini 'al', Erdemir için ise 'tut' olarak korudu.

BNP Paribas raporunda daha cazip değerlemesi, büyüme görümünü ve kar ivmesi nedeniyle Kardemir'i Erdemir'e tercih ettiğini belirtirken, Erdemir'in EBITDA ve karının 2015'de yüzde 19 ve yüzde 24 gerileyeceğini, Kardemir'in ise sırasıyla yüzde 9 ve yüzde 2 artacağını tahmin etti.  

 

GOLDMAN TÜPRAŞ İÇİN TAVSİYESİNİ YÜKSELTTİ


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.