BOTAŞ'tan doğalgaz kısıtlamalarıyla ilgili yeni açıklama

BOTAŞ'tan doğalgaz kısıtlamalarıyla ilgili yeni açıklama

BOTAŞ, doğal gaz tüketimindeki kısıtlamaların sanayi tesisleri ve elektrik santralleriyle sınırlı olacağını açıkladı.

A+A-

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), Türkiye'ye Gürbulak-Ağrı giriş noktasından sağlanan doğal gazın kesintiye uğraması nedeniyle doğal gaz tüketiminde yapılacak kısıtlamaların yüksek tüketimi olan sanayi tesisleri ve elektrik santralleri ile sınırlı olacağını bildirdi.

Şirketin internet sitesinde yer alan duyuruda, Türkiye'ye Gürbulak-Ağrı giriş noktasından sağlanan doğal gazın, İran tarafındaki doğal gaz iletim hattında meydana gelen bir arıza nedeniyle 10 gün süre ile sağlanamayacağı ifade edildi.

Söz konusu arızanın daha kısa sürede giderilmesi için İranlı muhataplar nezdinde gerekli girişimlerde bulunulduğuna ve konunun hassasiyetle takip edildiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Elektrik ve doğal gaz sistem dengesinin korunması amacıyla yüksek tüketimi olan sanayi tesisleri ve elektrik santralleri ile sınırlı olmak ve kesinti planları önceden bildirilmek suretiyle doğal gaz tüketiminde kısıtlamalar yapılacaktır. Mevsim normallerinin altında seyreden olumsuz hava koşullarına rağmen diğer tüketicilerin kısıtlamalardan etkilenmemesi için tüm önlemler alınmıştır."

İlgili Haberler