Brezilya Whatsapp'ı yasakladı

Brezilya Whatsapp'ı yasakladı

Brezilya mahkemeleri, ülke genelinde 48 saat süreyle popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp’a erişimi yasakladı.

A+A-

Brezilya mahkemeleri, ülke genelinde 48 saat süreyle popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp’a erişimi yasakladı. Mahkeme, dosya için gizlilik kararı verirken uygulamanın hangi sebeple yasaklandığı henüz bilinmiyor.

Medyaya sızan bilgilere göre Whatsapp’ın 23 Temmuz 2015 tarihinde Brezilya mahkemelerinin aldığı bir karara uymadı ve yapılan uyarılara rağmen kendisine verilen cezayı ödemediği için kapatıldı.

Gece yarısından itibaren Whatsapp’a erişimin engelleneceği bilgisi operatörler üzerinden kullanıcılara bildirildi. Gelen mesajın önce şaka olduğunu sanan kullanıcılar, bildirimden birkaç saat sonra erişim kesilince durumu idrak etmekte zorlandı.

Anlık mesajlaşma uygulamasının yasaklanması sosyal medyada alay konusu olurken kullanıcılar alternatif bir uygulama olan Telegram’a akın etti.

Telegram'ın verdiği bilgilere göre, yasağın ardından 3 saat içinde Brezilya’dan 500 bin yeni kullanıcı Telegram'a kayıt yaptırdı.

Telefon operatörleri, bu tür yasaklara karşı olduklarını, ancak mahkeme kararına uymak zorunda olduklarını belirten ortak bir bildiri yayınladılar. Konuya ilişkin Whatsapp’tan ise henüz bir açıklama gelmedi.

Whatsapp, ülkede görülen bir suç davasına ilişkin mahkemenin talep ettiği kişisel bilgileri paylaşmadığı gerekçesiyle 2013 yılında bir kez daha yasaklanmıştı. 

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.