Çin'de yabancı teknolojiye karşı yeni hamle

Çin'de yabancı teknolojiye karşı yeni hamle

Çin, merkezi hükümet kurumlarının ve devlet destekli şirketlerinin, iki yıl içinde yabancı markalı kişisel bilgisayarları yerli alternatiflerle değiştirmelerini talep etti.

A+A-

Çin, devlet kurumlarını yabancı teknoloji markalarından arındırmak istiyor. Bu kapsamda, Pekin'in denizaşırı teknolojiyi ortadan kaldırmak için şimdiye kadarki en agresif çabalarından biri olarak göze çarpıyor.

Plana aşina olan kişilerinden alınan bilgiye göre, bir haftalık Mayıs tatilinden sonra personelden, yurt içinde geliştirilen işletim yazılımlarında çalışan alternatifler için yabancı bilgisayarların teslim edilmesi istendi.

Merkezi hükümet yetkilileri tarafından zorunlu kılınan uygulamanın sonunda yalnızca merkezi hükümet düzeyinde en az 50 milyon PC'nin değiştirilmesi muhtemel gözüküyor. Bu kararın yerel şampiyon Lenovo Group Ltd.'den sonra ülkenin en büyük bilgisayar markaları olan HP Inc. ve Dell Technologies Inc.'in satışlarını da doğrudan etkilemesi olası.

Çin ithal teknolojiyi yerel alternatiflerle değiştirmeye yönelik on yıllık kampanyasını sürdürüyor. Kampanya, Çin'in yarı iletkenlerden sunuculara ve telefonlara kadar her şey için ABD gibi jeopolitik rakiplere bağımlılığını azaltmayı amaçlıyor.

Etiketler : , ,
İlgili Haberler