Citi'den büyüme uyarısı

Citi'den büyüme uyarısı

Citigroup tarafından yayınlanan raporda Türkiye’de geçmiş dönemlerdeki güçlü büyüme oranlarının yakalanmasının zor olduğu belirtildi.

A+A-

Citigroup, yayınladığı raporda, Türkiye’de geçmiş dönemlerdeki güçlü büyüme oranlarının yakalanmasının en azından iki nedenden ötürü zor olduğuna dikkat çekti. Bunların ilkinin ABD'nin para politikalarını normalleştirmesi sürecinde Türkiye’nin dış kaynaklara erişiminin olumsuz etkilenecek olması ve bunun Türkiye’nin büyümeyi finanse edebilmek için dış kaynağa olan bağımlılığından kaynaklandığı ifade edildi. İkinci olarak ise şirketlerin ve hane halkının bilançosunun daha dar hale geldiği ve büyüme için yerel talepten destek almanın bu nedenle daha zor olacağı ifade edildi. Politika belirleyicilerin büyümeyi desteklemek için istihdam piyasalarına yönelik ve tasarrufları artırmaya yönelik bazı önlemler aldığının doğru olduğunu belirten Citi, bununla birlikte bu reformların özelleştirilmiş ve önceliklendirilmiş olmaması nedeniyle etkili olabilecekleri konusunda şüpheleri olduğunu dile getirdi.

Bu yıl yüzde 3,1 büyüme bekleniyor

Gelecek dönemlerde ise petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün, enflasyonda önümüzdeki yılın ilk yarısında enflasyonu aşağı çekeceği ve bunun özellikle tahvil piyasası açısından dönemsel fırsatlar sunacağı dile getirildi. Bununla birlikte Türkiye’nin yüksek dış finansman ihtiyacı ve zayıf enflasyon karnesi nedeniyle makro ekonomik istikrarın gölgeli olacağı ve Türk varlıklarını küresel finansal piyasaların merhametine terk edeceği dile getirildi. Citi’nin Türkiye’de büyüme öngörüleri ise bu yıl için yüzde 3.1 önümüzdeki yıl için yüzde 3.3 ve 2016 için yüzde 3.4 olarak açıklandı. Kurumun tüfe beklentisi ise anılan yıllar için sırasıyla yüzde 8.9, yüzde 6.7 ve yüzde 7.0 oldu. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.