Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan gübre kriziyle ilgili açıklama

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan gübre kriziyle ilgili açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sürmekte olan gübre kriziyle ilgili açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, İstanbul'da kurulan koordinasyon merkezinde gübre için de çalışmaların sürdüğüne dikkat çekti.

A+A-

New York kentinde diplomasi temaslarını tamamlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün, Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosluğu'nda ABD'de yaşayan Türk vatandaşlarıyla buluştu. Bakan Çavuşoğlu, California eyaleti ve dışından da gelen vatandaşlara yaptığı konuşmada tahıl sorunun çözülmesinin ardından sıranın gübreye geldiğini söyledi.

Çavuşoğlu, "Tahıl krizinde oynadığımız rol dünyada bir rahatlamaya yol açtı. 2008’den bu yana ilk defa tahıl fiyatları ciddi derecede düşüş yaşadı. New York'ta gördük ki en zengininden en fakirine tahıl konusu herkes için birinci derecede önemli. Gören herkes, BM kürsüsünde de birçok lider ve konuşmacı Türkiye'ye teşekkür etti. Gübre konusunda da önümüzdeki engelleri kaldırmak için İstanbul'daki koordinasyon merkezimizde BM ile birlikte çalışıyoruz. Her iki ülkenin de (Rusya ve Ukrayna) heyetleri var. Bazı çözüm yolları bulduk, Rusların bu ürünleri de yaptırım listesinde olmadığı için sigortacılık, hizmet ve özellikle ödeme konularındaki şu andaki tereddütleri de gidermek için bir çalışma yapıyoruz" diye konuştu.


İlgili Haberler