Doğan, Aytemiz Akaryakıt'ı kaça aldı

Doğan, Aytemiz Akaryakıt'ı kaça aldı

Doğan Holding, Aytemiz Akaryakıt'ın yüzde 50'si için ne kadar ücret ödediğini KAP'a bildirdi

A+A-

Doğan Holding, Aytemiz Akaryakıt'ın yüzde 50'si için ne kadar ücret ödediğini KAP'a bildirdi. Doğan Holding'ten KAP'a gönderilen açıklamay göre, Aytemiz Akaryakıt'ın yüzde 50'si için 152 milyon lira peşin olarak ödendi.

Açıklamada, 200 milyon lira ödenmiş sermayesi olan Aytemiz Akaryakıt'ın yüzde 50'si için, hisse başına 1.52 TL olmak üzere toplam 152 milyon liralık tutarın pazarlık usulü ile belirlendiği, söz konusu payların şirketin bağlı ortaklığı olan Doğan Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından nakden ve peşin olarak satın ve devir alındığı belirtildi

Taraflar arasınnda imzalanan "Hisse Alım ve Hissedarlar Sözleşmesi"nde yer alan diğer önemli koşullar ve ilave işlemlerin de ayrıca aşağıdaki gibi  özetlendiği belirtildi

1- "Hisse Alım Tarihi" olan 11.03.2015 tarihinde (bugün), Aytemiz Akaryakıt Dağıtım A.Ş.'nin 200.000.000 Türk Lirası olan ödenmiş sermayesi, tamamı nakden karşılanmak suretiyle 454.000.000 Türk Lirası'na artırılmıştır. Artırılan 254.000.000 Türk Lirası sermayede, doğrudan bağlı ortaklığımız Doğan Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin iştirak payına isabet eden 127.000.000 Türk Lirası tutarındaki yeni pay alma haklarının tamamı Doğan Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından nakden ve peşin olarak kullanılmıştır. Benzer şekilde diğer ortaklar da (Aytemiz), sermaye artırımına payları oranında nakden ve peşin olarak iştirak etmiştir.

2- Aytemiz Akaryakıt Dağıtım A.Ş.'nin Yönetim Kurulu, 7 üyeden teşkil edilecek olup, bu üyelerin çoğunluğu (4 üye) doğrudan bağlı ortaklığımız Doğan Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından aday gösterilmek suretiyle seçilecektir.

3- Aytemiz Akaryakıt Dağıtım A.Ş. "Hisse Alımı Tarihi" (11.03.2015-bugün) itibarıyla Aytemiz Gaz A.Ş. ve Aksu Doğal Gaz İletim A.Ş.'nin %100 kontrolünün yasal sahibi olmuştur.

Aytemiz Akaryakıt Dağıtım A.Ş.'nin Türkiye Muhasebe Standartları (TMS) ve Türkiye Raporlama Standartları (TFRS)'na uygun olarak hazırlanan en son 31.12.2013 tarihli konsolide finansal tablolarına göre; aktif toplamı yaklaşık 566 milyon Türk Lirası; hasılat tutarı ise yaklaşık 2 milyar Türk Lirası'dır.

Aytemiz Akaryakıt Dağıtım A.Ş. 310 bayisi, 11 ikmal noktası ve 4 depolama tesis kapasitesi ile dağıtım faaliyetlerine devam etmektedir.

Aytemiz Akaryakıt Dağıtım A.Ş.'nin yönetim kontrolü doğrudan bağlı ortaklığımız Doğan Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de olacağından, Aytemiz Akaryakıt Dağıtım A.Ş.'nin faaliyet sonuçları Doğan Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Şirketimizin finansal tablolarında "tam konsolidasyon" yöntemi ile konsolide edilecektir.  

 

DOĞAN HOLDİNG HİSSE DETAY SAYFASI

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.