Dolar gelişen ülke para birimlerine karşı güçleniyor

Dolar gelişen ülke para birimlerine karşı güçleniyor

Fed Başkanı Jerome Powell'ın faizlerin daha uzun süre yüksek kalabileceğini söylemesi sonrası dolar gelişen para birimlerine karşı daha da güçlendi.

A+A-

Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklaması sonrası dolar gücünü korurken Asya-Pasifik ülkeleri merkez bankaları kur istikrarı için adım atıyor.

Bloomberg Dolar Endeksi Salı kapanışı itibarıyla Ekim 2022’den beri en hızlı beş günlük yükselişi kaydetti. Endeks hafif düşüşle 1.265 puanda.

Salı günü dolara karşı kritik 1.400 seviyesini aşan Güney Kore wonu Kore Merkez Bankası Başkanının hareketin aşırı olduğunu söylemesinin ardından dolara karşı %0,7 güçlendi. Endonezya rupisi, ülkenin merkez bankasının müdahalesine rağmen zayıflamaya devam etti. Filipinler pezosu dolara karşı kritik 57 seviyesini geçti.

Hisse senetleri cephesinde ise kayıplar önceki seanslara göre daha sınırlı. S&P 500 salı gününü %0,2 düşüşle tamamladı. S&P 500 vadelileri %0,2 yükseliyor. Asya Pasifik endeksleri sınırlı kayıp yaşarken Japon Topix %0,3, Güney Kore Kospi %0,2 ekside.

İsrail’in İran’a vereceği yanıt beklenirken petrol piyasasına Fed teması hakim. Brent petrol yüksek Fed faizi beklentisiyle bu sabah 90 doların altına indi.

Powell’dan şahin sözler

Fed Başkanı Jerome Powell enflasyon göstergelerinde yaşanan sürpriz yükselişin ardından faizi düşürmek için öngörülenden daha uzun süre bekleneceğinin sinyalini verdi.

Powell enflasyonun geçen yıl sonunda düşmesinin ardından ek bir ilerleme kaydedilmediğini vurgularken %2’lik hedefe ilerlediklerine inanmaları için daha fazla zaman gerekeceğini belirtti.

Kanada Merkez Bankası Başkanı Tiff Macklem ile katıldığı ortak panelde konuşan Powell fiyat baskılarının süregelmesi durumunda Fed’in faizleri “gerektiği kadar uzun süre sabit tutabileceğini” belirtti.

Powell “İşgücü piyasasının gücü ve enflasyonda şu ana kadar kaydedilen ilerleme göz önüne alındığında, kısıtlayıcı politikaya daha fazla zaman tanımak ve veriler ile gelişen ekonomik görünümün bize yol göstermesine izin vermek uygun olacak” ifadelerini kullandı.

Enflasyon göstergelerinde analist tahminlerinin üç ay üst üste aşılmasının ardından Powell’ın bu açıklamaları bir mesaj değişikliği anlamına geliyor. Fed’in faizleri düşürmek için acele etmeyeceğini vurgulaması bu yılki indirim beklentilerini azaltıyor. Fed üyelerinin medyan tahmini üç faiz indirimine işaret ederken future piyasalarında bir veya iki faiz indirimi fiyatlanıyor.

Etiketler : , ,
Beş aracı şirket THYAO hiseleri için hedef fiyatlarını açıkladı

Beş aracı şirket THYAO hiseleri için hedef fiyatlarını açıkladı

Beş aracı kurumun Türk Havayolları THYAO hisse değerlendirmeleri açıklandı.

BIST'te 15 hissede uygulanan bu tedbirler 15 Nisan'da kalkıyor

BIST'te 15 hissede uygulanan bu tedbirler 15 Nisan'da kalkıyor

Borsa İstanbul'da 15 hisse senedinin işlemlerinde uygulanan tedbirler yarın (15 Nisan) kalkıyor

İş Yatırım'ın 15 Nisan'da hareketli olmasını beklediği 4 hisse

İş Yatırım'ın 15 Nisan'da hareketli olmasını beklediği 4 hisse

15 Nisan'da hareketli olması beklenen ARCLK, AKBNK, TUPRS ve TAVHL hisselerinde teknik görünüm

İlgili Haberler