Endeks 78 binin üstünde

Endeks 78 binin üstünde

Borsa İstanbul'da BIST 100 Endeksi ilk seansta 1.209 puan yükselerek 78.552 puandan kapanış yaptı. İşlem hacmi 1.87 milyar lira oldu

A+A-

Borsa İstanbul'da BIST 100 Endeksi ilk seansta 1.209 puan yükselerek 78.552 puandan kapanış yaptı. İşlem hacmi 1.87 milyar lira oldu. Jeopilitik risklerdeki düşüşle birlikte küresel piyasalarda ortaya çıkan iyimser hava İstanbul Borsası'nda da etkili oluyor.

Dün 77.342 puandan kapanış yapan v ebugüne yükselişle başlayan endeks ilk seansta en yüksek 78.606 ve en düşük 77.342 puanı gördü. 

İlk seansı yükselişle kapatan borsada, uzmanlar ikinci seansta da jeopolitik risklerin azalması ile yurtiçinde de benzer bir trendin izlenmesini bekliyor. Ancak ekonomi yönetimindeki belirsizlikler başta olmak üzere, kısa dönem siyasi belirsizliklerin Türkiye'nin küresel piyasalardan negatif ayrışmasına sebep olabileceği de vurgulanıyor.

Bugün yurtiçinde bugün açıklanacak önemli bir veri bulunmuyor. Yurtdışında saat 1130'da İngiltere TÜFE, saat 1530'da ABD TÜFE, çekirdek TÜFE, yeni konut inşaatları ve inşaat ruhsatları verileri açıklanacak.

ABD'de yarın açıklanacak olan son Fed toplantısına ilişkin tutanaklar ile Fed Başkanı Janet Yellen'ın Cuma günü Jackson Hole'da yapacağı konuşma bekleniyor.

BIST'te işlem gören şirketlerin konsolide finansal sonuçlarını göndermeleri için bugün son gün. Türk Hava Yolları'nın ikinci çeyrek sonuçlarını açıklaması bekleniyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.