Erdoğan'dan halka "kamu bankalarına gidin" çağrısı

Erdoğan'dan halka "kamu bankalarına gidin" çağrısı

TCMB faizi ile kredi faizleri arasındaki farkın sorulduğu Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel bankaların hala sömürü çarkını devam ettirme gayretinde olduklarını söyledi ve "Vatandaşlarıma sesleniyorum; kamu bankalarına gidin" dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam NTV ve Star TV ortak yayınında Ahmed Arpat, Seda Öğretir, Star Haber Genel Yayın Yönetmeni Nazlı Çelik ve Akademisyen Prof. Dr. Hasan Basri Yalçın'ın sorularını yanıtladı.

Erdoğan Merkez Bankası'nın faiz kararı için "Üretim odaklı ihracat ve istihdamı artırmak hep önceliğimiz oldu. Nihai amacımız olan dengeli ve sürdürebilir büyümeye kesinlikle ulaşacağız" derken, Merkez Bankası'nın faiz oranlarıyla, tüketici kredilerinin faizleri arasındaki fark konusunda şunları söyledi:

"Bu makas özellikle de özel bankaların bu konuda hala sömürü çarkını devam ettirme gayretinin olduğunu görüyoruz. Vatandaşlarıma sesleniyorum; diyorum ki kamu bankalarına gidin. Böyle bir sömürü çarkı içerisine girmeyin.

"Kamu bankaları bu konuda hassas. Vatandaşını kesinlikle yüksek faizle sömürme gibi bir gayretin içerisine giremez. Bundan rahatsız olacak özel sektör bankaları biliyorum ama bunu söylemeye mecburum. Bu ülkede tüketim ekonomisine destek vereceksek, sömürü yoluyla değil vatandaş temin ettiği kredisini gelsin sizinle kullansın. Uygun yeri veren kamu bankasına gidecek. Konut, araç kredisini buradan temin edecek. Faizden medet umulmasını kesinlikle doğru bulmuyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan kur korumalı TL mevduat sisteminde biriken paranın 25 Ocak itibariyle 203 milyar lirayı geçtiğini aktardı.

İlgili Haberler