Gülen yakalama kararına itiraz etti

Gülen yakalama kararına itiraz etti

İstanbul 1. Sulh Ceza Hâkimliği'nce hakkında "terör örgütü kurma ve yönetme suçundan'' yakalama kararı çıkarılan Fethullah Gülen, karara itiraz etti.

A+A-

Tahşiyecilere kumpas soruşturması kapsamında, İstanbul 1. Sulh Ceza Hâkimliği'nce hakkında "terör örgütü kurma ve yönetme suçundan'' yakalama kararı çıkarılan Fethullah Gülen, karara itiraz etti. Kararı geçtiğimiz günlerde tebliğ alan Gülen'in avukatları yakalama kararına karşı itiraz dilekçesi yazarak mahkemeye verdi.

Fethullah Gülen, dilekçede ABD'de ikamet ettiğini ve adresinin belli olduğunu belirtti. Gülen, ifade için savcılığın önce ABD makamları kanalı ile çağrı yapması gerektiğini fakat böyle çağrı almadığını ileri sürdü.

Yakalama kararının gerekçesiz olduğunu ve lideri olduğu iddia edilen örgütün gerçekte var olmadığını savunan Fethullah Gülen, mahkeme kararının gözden geçirilerek kaldırılmasını talep etti. İtiraz dilekçesini önce kararı veren İstanbul 1. Sulh Ceza Hâkimliği inceleyecek.

Hâkim, kararını değiştirmezse dosya bir üst mahkeme olan İstanbul 2. Sulh Ceza Hâkimliği'ne gidecek. Son kararı bu mahkeme verecek. İstanbul 1. Sulh Ceza Hâkimliğince, 14 Aralık soruşturması kapsamında, Fethullah Gülen hakkında, "terör örgütü kurma ve yönetme suçundan'' tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 18 Aralık 2014'te, Sulh Ceza Hâkimliği'ne gönderdiği yazıda ise Gülen'in, ''Soruşturma kapsamında suç işlediğine dair yeterli somut bulgulara ulaşıldığı ve uzun süreden beri yurtdışında olması nedeni ile kendisine ulaşılmasının mümkün olmadığı'' ifade edilmişti.  

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.