HDP, büyük mitinglere hazırlanıyor

HDP, büyük mitinglere hazırlanıyor

HDP,son gelişmelerin çözüm sürecinin geleceğine dönük kaygı uyandırdığını bu nedenle büyük mitinglere hazırlandığını açıkladı

A+A-

HDP, müzakere sürecini yok sayan ve izleme heyetini tanımayan söylem ve politikaların yanı sıra, koalisyon çalışmalarında çözüm sürecinin bitirilmesinin bir pazarlık unsuru olarak ele alınmasının sürecin geleceğine yönelik büyük kaygı uyandırdığını belirtti.

İzleme heyetinin İmralı'ya yapacağı ziyaretin önündeki engellerin kaldırılıp Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin devreden çıkarılmasının en önemli ve acil konu olduğu belirtilen açıklamada, HDP'nin sivil toplum örgütlerinin de dahil olacağı büyük barış mitingleri ile kaygı verici gidişata müdahil olacağı ifade edildi.

HDP ve hükümet arasındaki görüşmeler sonucu, bir izleme heyetinin oluşturulması konusunda mutabık kalınmış; resmi müzakerelerin başlaması ve asgari müştereklerde ilkesel bir mutabakatın sağlanması durumunda Öcalan'ın, PKK'nın silahlı mücadele yerine demokratik siyasi mücadeleyi esas almak üzere bir kongre toplanması çağrısı yapacağı belirtilmişti.

Ancak HDP ile hükümet arasında 28 Şubat'ta varılan Dolmabahçe mutabakatı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından olumlu karşılanmamış, Erdoğan HDP'nin önemle üstünde durduğu İzleme Kurulu'nun oluşturulmasına karşı çıkmıştı. Erdoğan'ın bu çıkışının ardından seçim süresi boyunca taraflar konuşmalarında birbirlerine karşı sert eleştiriler yöneltmişti.

HDP heyeti İmralı'ya en son Nisan ayı başında gitmiş, Öcalan'la görüşme talepleri seçim süreci nedeniyle hükümet tarafından kabul görmemişti.

HDP tarafından bugün yapılan açıklamada, Türkiye ve bölgenin demokratik geleceği ile ve bölgesel barışı doğrudan etkileyen çözüm sürecinde yaşanan tıkanıklıkların acilen giderilmesi gerektiği belirtilerek, şöyle denildi:

"HDP İmralı heyeti olarak, demokratik siyasetin öncellenerek çözüm sürecinin hala kalıcı barışla sonuçlanabileceğine dair olan inancımızı kamuoyu ile paylaşmak isteriz. Bunun için her şeyden önce heyetimizin İmralı Adası’na yapacağı ziyaretin önündeki engellerin kaldırılarak Sayın Öcalan üzerindeki tecrit konseptinin devreden çıkarılması ivedilikle ele alınması gereken en önemli ve acil husustur. Aynı şekilde müzakere mekanizmalarının hızla kurulması ve çözüm süreci çalışmalarının hükümet kurulması aşamasında bir pazarlık unsuru olarak ele alınması yanlışından bir an önce vazgeçilmesi gerekmektedir."

Yeni oluşacak olan hükümet formülü ne olursa olsun, çözüm sürecinin devlet politikası haline getirilmesi gerektiği belirtilen açıklamada, iç ve dış politikada barışçıl, diplomatik çabalara ağırlık verilmesi gerektiği ifade edildi.

HDP olarak çözüm süreci ile ilgili hükümet ve devlet kurumlarının içerisine girdiği duyarsız yaklaşımı aşmaya çalıştıkları belirtilen açıklamada şöyle denildi:

"Bu konuda hükümet ve devlet kurumlarının kaygı verici yaklaşımı nedeniyle İmralı heyeti olarak böyle bir siyasi hamle başlatma hazırlığı içerisinde olduğumuzu tüm kamuoyu ile paylaşmak isteriz. Bu sorumluluğu almaya yönelik bir planlamayı hayata geçirmeyi, tarihe ve halklarımıza karşı bir görev olarak görüyoruz. Bu kapsamda partimizin ve sivil toplum örgütlerin dâhil olacağı büyük barış mitingleri ile kaygı verici gidişata müdahil olacağımızı, halklarımızın barış iradesini büyük bir kaos ve savaş ortamını engelleyecek şekilde görünür kılacağımızı belirtmek isteriz. Bu konuda demokrasi ve barış çevrelerini aynı duyarlılığı sürdürmeye, sorumluluk almaya, hükümeti ve devleti de savaş planlarından vazgeçmeye çağırıyoruz."

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.