HDP'nin Kazlıçeşme mitingine izin verilmedi

HDP'nin Kazlıçeşme mitingine izin verilmedi

HDP'nin 30 Mayıs'ta Kazlıçeşme'de yapmak istediği mitinge aynı yerde düzenlenecek ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılacağı Fetih Günü nedeniyle izin verilmedi

A+A-

HDP'nin 30 Mayıs'ta İstanbul Kazlıçeşme'de yapmak istediği seçim mitingine aynı yerde düzenlenecek ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı Fetih Günü etkinlikleri nedeniyle izin verilmedi.

İstanbul Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, İstanbul'un Fethi'nin 30 Mayıs'taki 562. yıldönümü kutlamalarına bu sene Erdoğan başta olmak üzere devlet protokolünün katılacağı belirtilerek, Fetih Şöleni'nin son dönemde "siyasi polemik konusu" yapılmaya çalışıldığı kaydedildi.

HDP İl Örgütü Eş Genel Başkanı Cesim Soylu, daha önce yaptığı bir açıklamada, "Miting yapacağımız önceden belliydi. Çok erken bir tarihte bunu emniyete bildirmemize rağmen, valilikle görüşmemize rağmen aynı gün neredeyse aynı saatlerde Yenikapı'da AKP mitingi yapılmaktadır" demişti.

Kazlıçeşme alanının 2911 sayılı yasa kapsamında belirlenen gösteri alanlarından olmadığının belirtildiği açıklamada, seçimlere on gün kala her türlü açık hava toplantıları ve gösteri yürüyüşlerine izin verme ve yer tahsis etme yetkisinin İlçe Seçim Kurullarında olduğu bildirildi.

Valiliğin bahsedilen tarih için izin verme yetkisinin olmadığı da ifade edilen açıklamada, HDP yetkililerinin 15 Mayıs günü Valilik'e yaptığı ziyarette, Fetih Kutlamaları ile ilgili sürecin anlatıldığı kaydedildi.

Açıklamada daha sonra şunlar denildi:

"Kendilerine miting alanı talepleri konusundaki yetkinin İlçe Seçim Kurulunda olduğu ve buraya müracaat edilmesi gerektiği bilgisi verilmiştir. Kamuoyuna yansıtılan 30 Mayıs mitingi talebi ile ilgili olarak izin verilmesi bu nedenle söz konusu bile olmamıştır. Ayrıca Zeytinburnu İlçe Seçim Kurulu'nca da Kazlıçeşme'de miting yapılmasına izin verilmediği bilgisi edinilmiştir." 

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.