IMF, Tunus'la müzakerelere başlamaya hazır olduğunu açıkladı

IMF, Tunus'la müzakerelere başlamaya hazır olduğunu açıkladı

IMF, 4 milyar dolarlık kurtarma paketi için unus ile aylar süren tartışmaların ardından müzakerelere hazır olduğunu duyurdu

A+A-

Uluslararası Para Fonu (IMF), 4 milyar dolarlık kurtarma paketini elde etmek için çaba gösteren Tunus ile aylar süren tartışmaların ardından müzakerelere hazır olduğunu duyurdu.

IMF heyetiyle Tunus'u ziyaret eden Orta Doğu ve Orta Asya Direktörü Cihad Azur, konuya ilişkin açıklamasında, Tunus'un vergi adaletini artırma, kamu hizmetindeki yüksek ücret faturasını sınırlandırma ve genele açık sübvanse sistemi yerine fakirlere aktarım sağlama üzerinden kamu maliyesindeki dengesizliği ivedilikle çözmesi gerektiğini kaydetti.

Azur, makroekonomik istikrarı sağlamak için büyük ekonomik dengesizlikleri sınırlayıp devletin zarar eden şirketlerinde reform yapması gerektiğini ifade etti.

Son olarak Tunus'ta duyurulan hükümet reformu programını memnuniyetle karşıladıklarını belirten Azur, kapsamlı ekonomik kalkınma için Tunus'taki imkanların önünü açmaya yardımcı olacak istihdam dolu özel sektör yatırımlarının önünde ekonomik açılım ve rekabetin güçlendirilmesinin artık zorunlu ihtiyaç halini aldığını vurguladı.

IMF ile Tunus hükümeti arasında şubat ayından bu yana devam eden görüşmelerde, IMF tarafı vereceği 4 milyar dolarlık finansal destek için "temel gıda maddelerine uygulanan sübvansiyonun kaldırılması ve kamudaki harcamaların azaltılmasını" da içeren bir dizi reformu şart koşuyor.

Etiketler : ,
Gelire Endeksli Senet (GES) nedir? Nasıl, nereden alınır?

Gelire Endeksli Senet (GES) nedir? Nasıl, nereden alınır?

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın gelire endeksli senet açıklamasının ardından GES ne demek, anlamı ne ve gelire endeksli senet nedir gibi soruların cevapları gündem oldu. Peki, gelire endeksli senet nedir, ne anlama gelir? GES ne demek ve getiri oranı kaç?

Düşük faiz ile konut kredisi ne zaman başlayacak, şartları ne

Düşük faiz ile konut kredisi ne zaman başlayacak, şartları ne

Ayrıntıları Erdoğan tarafından yapılan açıklamaların ardından vatandaşlar "0,89 ve 0,99 konut kredisi başladı mı?" Sorusuna yanıt arıyorlar. İşte yüzde 0.89 ve 0.99 konut kredisi veren bankalar ve yeni paketlere ilişkin tüm ayrıntılar...

EYT nedir, ne zaman çıkacak, kimleri kapsıyor

EYT nedir, ne zaman çıkacak, kimleri kapsıyor

EYT son durum nedir? Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT yasası çıkar mı, ne zaman çıkacak?

İlgili Haberler