Irak ile ilgili haberlere yayın yasağı

Irak ile ilgili haberlere yayın yasağı

Başbakan Erdoğan'ın Trabzon'da yayınlar nedeniyle medyayı eleştirdiği Irak'taki rehineler hakkındaki haberlere mahkeme kararı ile yasak geldi

A+A-

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararıyla Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu personeli ve bazı Türk şoförlerin alıkonulması ile ilgili haberlere yayın yasağı getirildiğini açıkladı.

RTÜK tarafından yapılan açıklamaya göre, Türk vatandaşlarının güvenliklerinin sağlanması için soruşturma tamamlanıncaya kadar her türlü yazılı, görsel basın ve internette yayın yasağı konuldu.

Başbakan Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta sonu Trabzon'da düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada Musul'daki rehine krizi ile ilgili olarak medyaya çağrıda bulunmuş ve "Bu süreci çizmeden fazla da konuşmadan takip etmenizi istiyoruz. Zira bu tahrikler karşı tarafta lehte değil aleyhte gelişmelere neden oluyor" demişti.

Yayın yasağı ile ilgili mahkeme kararında şöyle denildi:

"Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesinin 16 Haziran 2014 tarihli ve 2014/566 Değişik İş No'lu kararıyla, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosunun 2014/84425 sayılı dosyasıyla ilgili olarak, Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğunda bulunan ve IŞİD terör örgütü tarafından bilinmeyen bir yere götürülen Türk vatandaşlarının güvenliklerinin sağlanması için, soruşturma tamamlanıncaya kadar her türlü yazılı, görsel basın ve internette CMK 157 ve 5187 Sayılı Basın Kanununun 3 ve Anayasanın 26/2 maddesi gereğince yayın yasağı konulmasına karar verilmiştir

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.