Koza'dan Ovacık açıklaması

Koza'dan Ovacık açıklaması

Koza Altın, Ovacık İşletmesi ile ilgili çıkan haberlerle ilgili açıklama yaptı.

A+A-

Koza Altın, Ovacık İşletmesi ile ilgili çıkan haberlerle ilgili açıklama yaptı. Şirketten KAP'a gönderilen açıklama şu şekilde: 

"Bazı basın kuruluşlarında Şirketimizin Ovacık işletmesi ile ilgili gerçeği yansıtmayan maksatlı haberlere yer verilmiştir.
Haberin yapıldığı 24 Kasım 2014 gününde, Koza Altın İşletmeleri Ovacık Altın Madeni sahasında İzmir Valiliği tarafından oluşturulan, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'nın Başkanlık yaptığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, DSİ 2.Bölge Müdürlüğü, MTA Ege Bölge Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, Meteoroloji 2.Bölge Müdürlüğü, Bergama Kaymakamlığı (TSM) ve Bergama Belediyesi'nden oluşan İzleme Denetleme Komisyonu incelemeler yapmıştır.

Bu incelemelerde, maden sahası içinde ve maden sahası çevresindeki, yer altı ve yerüstü suları,atık barajı analizleri, hava, toz ve gürültü ölçümleri ve kontrolleri ve yapılmıştır. Belirlenen lokasyonlardan numuneler alınmış ve akredite laboratuvarlara gönderilmiştir. BU KONTROLLER DÜZENLİ OLARAK HER AY YAPILMAKTADIR.

HER AY YAPILAN BU KONTROLLERİN, ÖLÇÜMLERİN VE ANALİZLERİN NETİCELERİ DE YILLARDAN BERİ DÜZENLİ OLARAK KAMUYA AÇIKLANMAKTADIR. İşletmemizde olağandışı hiç bir gelişme yoktur.

Tesislerimizde insan sağlığı ve çevreye duyarlılık açısından dünyadaki benzerlerinden çok üstün olduğu kanıtlanan INCO SO2/Hava prosesi ve doğal bozundurma yöntemleri bir arada kullanılmaktadır. Ovacık Altın Madeni kimyasal bozundurma tesisinden çıkan ve atık depolama tesisinde depolanan atıklar gelişmiş ülkelerde doğrudan çevreye verilebilecek limitlerin dahi çok daha altındadır.

Koza Altın İşletmeleri Ovacık Altın Madeni, Atık Yönetimi konusunda Avrupa Komisyonu tarafından örnek gösterilen ve model alınan bir işletmedir.

Koza Altın İşletmeleri, uluslararası standartlara göre bilinen en iyi teknolojiyi kullanarak, dünyada mevcut en yüksek çevre standartlarını uygulayarak, çevre performansını sürdüren ve dünya madenciliğine örnek gösterilen bir işletmedir.
İşletmelerimizle ilgili doğru bilgilendirmeler zamanında KAP vasıtası ile yapılmaktadır. Bunun dışındaki maksatlı ve gerçeği yansıtmayan haberlere itibar edilmemesi gerekir.
Kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz. "

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.