"Merkez Bankası gizli saklı yöntemlerle dolar satmış"

"Merkez Bankası gizli saklı yöntemlerle dolar satmış"

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Merkez Bankası'nın döviz pozisyonu kasım sonundan aralık sonuna 17 milyar dolar düşmüş. Açıklasınlar bu neden düştü?" diye sordu.

A+A-

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "20 Aralık akşamı ve ertesi birkaç gün Merkez Bankası arkadan cayır cayır dolar satmış. Aralık ayında tam 17 milyar dolar döviz satmış. Bu 17 milyarın 9 milyarını da gizli saklı yöntemlerle yapmış" dedi. Babacan, şöyle devam etti: "Özellikle 20, 21, 22, 23 Aralık tarihlerinde gizli saklı, yoğun bir döviz satışı var. Merkez Bankası'nın döviz pozisyonu kasım sonundan aralık sonuna 17 milyar dolar düşmüş. Açıklasınlar bu neden düştü.” (AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Aralık Pazartesi akşamı gerçekleşen Kabine Toplantısı'nın ardından ekonomiye dair açıklamalarda bulunnuş, 'Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat' sistemini duyurmuştu.)

Birgün'ün haberine göre 20 Ocak’taki Para Politikası Kurulu'nda (PPK) ne olacağını Merkez Bankası'nın da bilmediğini söyleyen Babacan, "Son gece Erdoğan ne talimat verirse, sabahleyin Merkez Bankası onu yapacak" diye konuştu.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programında, gündemi değerlendirdi.

Ali Babacan, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat" sistemini açıkladığı 20 Aralık akşamı döviz kurunun aşağı yönlü hareketiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Babacan, Merkez Bankası'nın döviz pozisyonun aralık ayında bir önceki aya göre 17 milyar dolar düştüğüne dikkati çekti.

Parlamenter sistem tartışmaları

Babacan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Parlamenter sistemin kendisi kadar, parlamenter sisteme geçinceye kadarki ara dönemin bugünden tasarlanması da çok önemli. Mesela, o ara dönemde seçilecek Cumhurbaşkanı ‘Parlamenter sistem istiyorum’ dedi ama mevcut sisteme göre seçildi ve mevcut sistemin bütün yetkilerini aldı. Bu yetkiyi nasıl kullanacak? ‘Bu yetki çok önemli. Bana izin verin, 2-3 sene bu yetkiyi kullanmam lazım’ diyorsa olmaz. O zaman niye sistemi değiştirdik? ‘Parlamenter sistem istiyorum’ diyen cumhurbaşkanı adayı veya adaylarının geçiş döneminde nasıl çalışacaklarını baştan deklare etmeleri lazım. Parlamenter sistem üzerinde uzlaştık. Parlamenter sistem isteyen partilerin milletvekili sayısı 360’ı, 400’ü geçtiği tabloda neyi bekleyeceğiz? 6 ay yeter. Baştan ne kadar detaylı uzlaşırsak, seçimlerden sonra Anayasa'yı değiştirmek o kadar kolay olur. ‘Cumhurbaşkanı yetkisi çok önemli; 2-3 sene kullanılmalı’ denilirse biz bundan hemen şüphe duyarız. ‘Hayırdır, ne oluyor?’ deriz.

"Kriz sadece ekonomi politikalarıyla çözülmez"

Krizin çözülmesi sadece ekonomi politikalarıyla olmaz. Hukuk, adalet, iyi bir eğitim politikası, dış politikada akılcı çalışma olmadan ekonomik sorunları çözemezsiniz. Ekonomi kendi başına izole bir alan değildir, topyekûn çözümün ancak bir parçası olabilir. Türkiye ekonomisindeki krizleri çözmek istiyorsak öncelikle zemini sağlamlaştırmak gerekiyor. Ekonominin zemininde hukuk vardır, adalet vardır, insan hakları vardır.

"Enflasyon beklentisi arttığı anda bütün faizler artıyor"

Sadece aralık ayında kredi faizi yüzde 23,50’den yüzde 29,55’e; ticari kredi faizi yüzde 18,88’den yüzde 24,37’ye çıkmış. Cumhurbaşkanının ‘Faizi indirdim, indireceğim’ dediği, sadece Merkez Bankası’nın bankalardan aldığı faiz. Onun haricindeki bütün faizler artmış. Merkez Bankası yanlış bir karar aldığı anda ileriye doğru enflasyon beklentisi artıyor. İleriye doğru enflasyon beklentisi arttığı anda bütün faizler artıyor. Bu ülkenin hazinesi 40-50 milyar faiz öderken o dönemin tertemiz bürokratlarına ‘Faizci’ diyordu, meydanlarda yuhalatıyordu. Şu anda Meclis’ten geçirdiği bütçedeki faiz ödemesi 240 milyar.”

İlgili Haberler