Para politikasında sıkı duruş sürecek

Para politikasında sıkı duruş sürecek

Başçı, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun sürdürüleceğini söyledi.

A+A-

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, "Açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesi büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabilecektir" ifadesini kullandı.

Başçı'nın Ekonomik Yaklaşım Dergisi Uluslararası 2. Ekonomi Kongresi'nde yaptığı "Türkiye'de Dengeli Büyüme Görünümü" başlıklı sunumu bankanın internet sitesinde yayımlandı.

Mevcut politika duruşunun enflasyon görünümüne karşı sıkı, döviz likiditesinde dengeleyici ve finansal istikrarı destekleyici olduğuna işaret eden Başçı, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun sürdürüleceğine dikkati çekti.

Cari işlemler dengesindeki iyileşmenin devam edeceğinin öngörüldüğünü ifade eden Başçı, "Avrupa'daki talep artışı büyümeyi ve dengelenmeyi desteklemektedir" değerlendirmesini yaptı.

Başkan Başçı, açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini vurguladı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.