Resesyon endişeleri petrolü aşağı çekmeye devam ediyor

Resesyon endişeleri petrolü aşağı çekmeye devam ediyor

Yüksek enflasyonun hane halklarının harcama güçlerini aşağı çekmesinin akaryakıt talebini de azaltacağı değerlendirmeleri petrol fiyatlarını baskılıyor.

A+A-

Fed Başkanı Jerome Powell'ın enflasyon ile mücadele ederken ABD ekonomisinin resesyona girmesi olasılığının bilincinde oldukları söylemi küresel pazarda talebin yavaşlayacağı endişeleri ortaya çıkararak petrol fiyatlarını aşağı çekiyor.

BoE'nin ardından ECB'nin de faiz artırımına gidecek olmasının küresel ekonomik büyümeyi yavaşlatacağı, yüksek enflasyonun hane halklarının harcama güçlerini aşağı çekmesinin akaryakıt talebini de azaltacağı değerlendirmeleri petrol fiyatlarını baskılıyor.

Şu sıralarda ICE'de Ağustos vadeli Brent petrolü düne göre 2,02 dolar düşüşle 104,17 dolar/varil seviyesinde. NYMEX'de Batı Teksas petrolü de 1.91 dolar düşüşle 104,28 dolar/varilden işlem görüyor.

Analistler, ikinci çeyrek sonu yaklaşırken ABD ve Avrupa merkezli hedge fonlardan gelen pozisyon kapatma satışlarının da petrol fiyatlarındaki gerilemede rol oynadığını belirtiyorlar.