Suudi Arabistan petrole zam yapmaya hazırlanıyor

Suudi Arabistan petrole zam yapmaya hazırlanıyor

Petrol fiyatlarında beklenti yine yukarı yönlü. Suudi Arabistan, petrol fiyatlarına 1.5 dolara varan zam uygulayacağını açıkladı.

A+A-

Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden Suudi Arabistan’ın Asya'ya gönderilen petrole 1,5 dolar zam yapacağı belirtildi.

Bloomberg'in 5 rafineriyle yaptığı araştırmaya göre Suudilerin Asya'ya gönderdiği Arab Light petrolün varil fiyatının 10,80 dolara çıkmasının beklendiği belirtildi. Zammın ortalama 1,5 dolar seviyelerinde olması öngörülüyor.

OPEC+ örgütünün önde gelen üyesi Suudi Arabistan’ın gerçekleştireceği zammın resesyon sinyallerinin ve zayıf piyasanın işaretleriyle paralel olarak yapılması ise soru işaretleri yarattı. Uzmanlar ise işlemciler bu tür bir artışın herhangi ekstra varil talebini azalması anlamına geleceğini belirtti.

Küresel ham petrol fiyatları, resesyon beklentisi, sıkı para politikası ve Çin’in Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle bir süredir marttaki zirve seviyelerine göre oldukça düşük seyrediyordu.

Brent petrol fiyatları spot piyasada 2020’nin sonundan bu yana ilk defa arka arkaya aylık kayıplarına yönelirken bu düşüşe rağmen, Suudi Aramco’nun zam yapacak olması kafaları karıştırdı. Aramco önümüzdeki hafta resmi satış fiyatlarını açıklayacak.

Bu hafta petrol piyasası merkez bankalarından beklenen faiz artırımının petrole olan talebi azaltacağı beklentisiyle son günlerde kayıplar yaşamıştı.

Diğer taraftan Çin'in corona virüsü politikasının düşük talep yaratması ile Çin'deki büyüme verilerine ilişkin yavaşlama sinyalleri de fiyatların baskı altında kalmasına neden oldu.

İlgili Haberler