Tablet satışlarının düşüşünden tek bir şirket kurtuldu

Tablet satışlarının düşüşünden tek bir şirket kurtuldu

Yılın üçüncü çeyreğinde tablet satışlarında keskin bir düşüş yaşanıyor. Tablet satışlarında önceki dönemin yükselenleri bu kez yüksek yüzdelerde düşüş yaşarken bir şirket pazardan karlı çıktı. Tablet pazarı yine durgunluk dönemlerine doğru yelken kırdı.

A+A-

Pandemi öncesinde durgunluk eğiliminde iken pandemi ile birlikte bir anda yükselişe geçen Küresel çip krizinin de etkisiyle son çeyrekte satışlar düştü.

Tablet satışları düşüşte

Donanımhaber'in haberine göre yılın üçüncü çeyreği itibariyle tablet pazarı 37.7 milyon satış yaparken yüzde 15 civarında yıllık düşüş yaşandı. Önceki dönemin yükselenleri bu kez yüksek yüzdelerde düşüş yaşayan isimler oldu. 

Apple pazar payını yükseltti.

Analize göre Apple toplamda 15.2 milyon adet iPad sattı ve pazar payını yüzde 40’a yükseltti. Önceki dönem ile aynı olduğu için satış tarafında yükselme olmadı. Samsung 7.2 milyon satış yaparak yüzde 20 gibi bir düşüşe imza attı.

Amazon bu dönemde 2.77 milyon satış ile yüzde 45 civarında geriledi. Huawei ise ambargoların etkisiyle 2.5 milyon satış yaptı ve yüzde 51 düştü. Sadece Lenovo 4.27 milyon satış ile yüzde 2 civarında bir yükseliş yaşamayı başardı.

Asya Pasifik düşüşün büyümesini engelledi

Asya Pasifik bölgesinde yaşanan talep artışı aslında düşüşün büyümesini engelledi. Bu bölgede yeni dönemde talebin aynı seyredeceği tahmin ediliyor ancak küresel çip krizi ve uzaktan eğitimin azalması ile artık diğer bölgelerde düşüşler derinleşecek.

 

Etiketler : , ,