Üç günde yüzde 54 primin sırrı ne

Üç günde yüzde 54 primin sırrı ne

Taraf Gazetecilik hisseleri son 3 işlem gününde yüzde 54 prim yaptı.Peki yükselişin ardında hangi söylentiler var?

A+A-


Taraf Gazetecilik hisseleri son 3 işlem gününde (bugün ilk seans kapanışına kadar) yüzde 54 prim yaptı. Hissedeki sert hareket nedeniyle bugün açılışta işlem sırası kapatıldı ve şirketten açıklama istendi. Peki yükselişin ardında ne var?

Taraf Gazetecilik hisseleri son 3 işlem gününde yüzde 54 (bugün ilk seans kapanışına kadar) prim yaptı. Hissedeki sert hareket nedeniyle bugün açılışta işlem sırası kapatıldı ve şirketten açıklama istendi.

2014'ü 2.27'den kapatan hisse senedi Gülen Cemaati'ne yakın hisse senetlerinde yaşanan gelişmeye benzer hareketle ocak ayında yaklaşık yüzde 30 değer kaybetti ve 11 Şubat'ta 1.50 liradan kapanış yaptı.

12 Şubat ile beraber yükselmeye başlayan hisse 12 Şubat'ta 1.82, 13 Şubat'ta 2.14 liradan kapanış yaptıktan sonra bugün de yükselişine devam etti. Birinci seansta işlemler başlamadan önce Borsa İstanbul yönetimi işlem sırasını geçici olarak kapatıp şirketten bilgi istemesine rağmen yükseliş devam etti ve hisse ilk seansı yüzde 7.94 yükselişle 2.31'den tamamladı. Böylece 11 Şubat kapanışından sonraki 3 işlem gününde hissedeki değer artışı yüzde 54'e ulaşmış oldu. Gün sonudaki 2.46'dan kapanan hissede 3 işlem günündeki kazanç oranı yüzde 64'e yükseldi

Borsa tarafından şirketten istenen ve saat 10:48'de KAP'a gönderilen açıklamada "Şirketimiz ile ilgili bugüne kadar kamuya açıklanan özel durum açıklamalarımız haricinde kamuya henüz açıklanmamış özel bir durum bulunmamaktadır."denildi.

Benzer açıklama Taraf tarafından yine Borsa tarafından istenmesi nedeniyle 12 Şubat tarihinde de yapılmıştı

Gerekçe Yay-Sat anlaşması mı?

Taraf Gazetecilik hisselerinde yaşanan yüzde 54'lük artışın görünündeki tek nedeni 11 Şubat'ta saat 18:08'de KAP'a gönderilen Yay-Sat ile yapılan anlaşma. Taraf'ın görünen günlük satışları şu anda 55 bin civarında. Taraf'ın bu anlaşmasının satışları üzerinde ciddi bir etki yapmayacağı yayıncılık sektöründe bilinen bir gerçek. Satışlar artsa da bunun kısa zamanda gelire dönüşmesi imkansız. Çünkü artan satışlar aslında gazetelerin aslında giderlerini artırıyor (baskı maliyetlerinden dolayı). Artan satışların bir an önce ilan gelirine gönüşmesi gerekiyor ki bu da kısa sürede kolay değil.

Bilanço ne kadar iyi gelir

9 milyon 600 lira ödenmiş sermayesi olan Taraf Gazeticilik'in yüzde 47.50'si halka açık. 2.31 kapanış fiyatı ile piyasa değeri 22 milyon 176 bin lira. Halka açık kısmın piyasa değer ise 10 milyon 533 bin lira. Taraf Gazetecilik mali oranları sektörünün en kötüsü durumunda.

Örneğin borç/aktif toplam oranı yüzde 97.82 seviyesinde. 2013/9 döneminde 2 milyon 241 bin lira net kar açıklayan şirket geçen yıl aynı dönemde satışların maliyeti ile genel yönetim giderlerindeki dikkat çeken artışlar nedeniyle ancak 138 bin 529 lira net kar açıklayabildi. Bu nedenle karlılık rasyoları da çok düşük. Şirketin henüz açıklamadı 2014/12 bilanço dönemine ait beklentilerin hisseyi hareketlendirdiği iddiaları da bu yüzden gerçekçi değil

Satış söylentisi mi kullanılıyor

Taraf ile ilgili ileri sürülen ancak doğrulanamayan bir diğer iddia, seçimden hemen önce sermaye yapısının değişeceği yönünde. Şirketin yüzde 44.17'si Alkım Basım Yayın Daıtım Ticaret AŞ'nin, yüzde 8.33'ü ise Mürekkep Matbaacılık AŞ'ye ait. Ancak, Alkım'ın sahibi Başar Aslan, dolaylı yoldan Taraf Gazeticilik'in yüzde 49.66 hissesini elinde bulunduruyor.
Taraf'ın 9.6 milyon liralık sermayesinin 3 milyon 800 bin 300 (yüzde 39.59) liralık kısmı nama yazılı hisselerden oluşuyor. Yönetim Kurulu'nu belirleme hakkına sahip bu hisseler borsada işlem görmüyor. Sermayenin 5 milyon 799 bin 700 liralık (yüzde 60.41) kalan kısmı ise hamiline yazılı hisselerden oluşuyor ve bunun yüzde 16.67'lik kısmını temsil eden 1 milyon 600 bin liralık kısmı borsada işlem görüyor.

Borsada işlem gören hisselerin piyasa değerinin 3.7 milyon lira seviyesinde olması, hissenin en ufak söylenti ile istenirse kolayca hareket ettirebilmesine olanak sağlıyor.

İddialara göre Gülen Cemaati'ne yakın şirketler üzerindeki baskı nedeniyle Alkım da elindeki hisseleri çıkartmaya dönük çalışma yapıyor ve devir işlemleri genel seçimlerden önce tamamlanacak.  

 

TARAF GAZETECİLİK HİSE DETAY SAYFASI

 

 


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.