Ukrayna: Rusya talepleri karşılanana kadar saldırıyı sürdürecek

Ukrayna: Rusya talepleri karşılanana kadar saldırıyı sürdürecek

Türkiye'nin arabuluculuğu ile Antalya'da Rusya-Ukrayna-Türkiye üçlü dışişleri bakanları toplantısı düzenlendi.

A+A-

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgali 15. gününde devam ederken, Türkiye eksenli diplomatik çabalar son günlerde yoğunlaştı.

Üçlü formattaki görüşmeler öncesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu iki tarafla da ikili görüşmeler yaptı.

Çavuşoğlu, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile Antalya Diplomasi Forumu (ADF) marjında yapılacak Rusya-Ukrayna-Türkiye üçlü dışişleri bakanları toplantısı öncesi Antalya'da ikili görüşme gerçekleştirdi.

Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile de toplantı öncesi bir araya geldi.

Öte yandan Nato Genel Sekreteri Stoltenberg'in de Antalya Diplomasi Forumu'na katılmak üzere yarın Türkiye'ye geleceği belirtildi.

Kremlin'den yapılan açıklamada ise Lavrov-Kuleba görüşmesinin sonuçlanmasının beklendiği ve Türkiye'de yapılan zirvenin Putin-Zelenskiy görüşmesinin önünü açabileceği kaydedildi.

Görüşmenin ardından Kuleba basın toplantısı düzenledi. Kuleba şunları ifade etti:

24 saatlik ateşkes konusunu ele aldık. Bu konuda herhangi bir ilerleme kaydetmedik. Yine bu formatta görüşme için hazır olacağım. İki dışişleri bakanı bir araya gelince barış ve güvenlik konularının ele alınması gerekiyor. Amacımız Ukrayna'daki savaşı sonlandırabilmek, aynı zamanda topraklarımızı Rus işgal güçlerinden arındırabilmek. Rusya teslimiyet istiyor, Ukrayna teslim olmayacak. Rusya talepleri karşılanana kadar saldırılara devam edeceğini iletti. Rus askerler gelmeden önce nükleer tesislerimizde her şey sorunsuzdu. Rusya nükleer tesislerden ve gaz tesislerinden askerlerini çekmeli.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da görüşme sonrası basın açıklaması yaptı.

Lavrov şunları söyledi: Gerçek müzakerelerin yanlış şekilde kullanılmaması istiyoruz. Müzakerenin yerini alabilecek hiçbir şey yoktur. Burada insani konuları ele aldık. Askeri birliklerimizin sivillerin zarar görmemesi için aldığı önlemleri anlattık. Siviller gönüllü taburlar tarafından kalkan olarak kullanılıyor. Günlük olarak insani koridor açılması talebini tekrarladık. Ukrayna krizinin kökten bir çözüme kavuşturulmasını istiyoruz. Rusya Belarus'ta Ukrayna ile ciddi müzakereler istiyor.

Diğer ülkelere saldırmayacağız, Ukrayna'ya da saldırmadık. Öyle bir durum çıktı ki Rusya'nın güvenliği tehdit altına alındı. Bunu uzun zaman açıklamaya çalıştık.

Ukrayna'ya silah gönderenler eylemlerinden sorumlu olduklarını bilmelidir.

Rus silahlı güçlerinin işlediği suçlar konusunda bir sürü iddia var. Ancak bu doğum hastanesinin Azak Taburları tarafından önceden ele geçirildiği, ve buradan doktorlar ve sağlık çalışanlarını boşalttığı ifade edildi. Birçok konuda manipülasyon söz konusu.

Ukrayna krizinin kökten bir çözüme kavuşturulmasını istiyoruz.

Etiketler : , ,
İlgili Haberler