Yatırımcılar nakde dönüyor

Yatırımcılar nakde dönüyor

Ağustos ayı BofA Merrill Lynch Fon Yöneticisi Araştırması'na göre jeopolitik kriz ve faiz oranı artışına dair endişeler artarken yatırımcılar nakde yöneliyor

A+A-

BofA Merrill Lynch Fon Yöneticisi Araştırması, jeopolitik hareketlilikler ve ABD'nin faiz oranlarını arttırma riskinin etkisiyle küresel yatırımcıların risk iştahlarını azalttıklarını ve nakit seviyelerini son iki yılın en yüksek seviyesine çıkarttıklarını gösterdi. 

Nakde verilen ağırlık büyük oranda arttırılmış durumda. Küresel araştırmaya katılan yatırımcıların net yüzde 27'si nakit varlıklarını arttırdıklarını belirtiyor, bu oran Temmuz ayında net yüzde 12 seviyesindeydi. Küresel ölçekte portföylerdeki nakit oranı geçtiğimiz ayki yüzde 4,5 seviyesinden 5,1'e yükselmiş durumda. Nakit varlıklara dair bu iki sonuçlar, Haziran 2012'den beri görülen en yüksek seviyede. Portföylerinde hisse senetlerine ağırlık veren yatırımcıların oranı ise bir ay içerisinde 17 puan gerileyerek net yüzde 44'e indi. Önümüzdeki üç ay için hisse senedi piyasalarında yaşanabilecek sert düşüş riskine karşı konum alan katılımcıların oranı ise, Ekim 2008'den beri görülen en yüksek seviyeye ulaştı.

Küresel ekonomik büyümeye yönelik öngörüler Temmuz ayından beri düşüşte olsa da, halen sağlam bir seviyede. Ekonominin önümüzdeki yıl güçleneceğine inanan katılımcıların oranı geçtiğimiz ayki net yüzde 69 seviyesinden net yüzde 56'ya gerilemiş durumda. Öte yandan, Avrupa'ya yönelik tahminlerde çok daha sert bir değişim göze çarpıyor. Avrupa bölgesi için şirket kazançlarına yönelik tahminler, araştırma tarihinde bir ay içerisinde gerçekleşen en büyük düşüşü gösterdi.

Yatırımcıların risk azaltma yoluna gitmelerinin en büyük sebebi, jeopolitik kriz endişesi. Jeopolitik krizi en büyük "kuyruk riski" olarak tanımlayan yatırımcıların oranı geçtiğimiz ayki net yüzde 28 seviyesinden yüzde 45'e tırmanmış durumda. Öte yandan, araştırma kapsamında sorulan yeni bir soru, faiz artırımının yatırımcılar tarafından nasıl değerlendirildiğini irdeliyor ve katılımcıların net yüzde 65'i, ABD'nin 2015'in ilk yarısı sona ermeden faiz artırımına gideceğini düşünüyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.