Babacan: İhracat ve yatırım kredileri için tedbir yok

Babacan: İhracat ve yatırım kredileri için tedbir yok

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, hükümetin tüketici kredilerine yönelik çalışmaları sürdürdüğünü belirterek "Eğer kredi, ihracat veya üretim içinse, yatırım içinse bunun önü açık, bir tedbirimiz yok" dedi

A+A-

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bireysel krediler, tüketici kredileri ve kredi kartları konusunda çalışmaların sürdüğünü belirterek ihracat ve yatırım kredilerini azaltıcı bir tedbir almadıklarını söyledi.

İstanbul'da düzenlenen İslam Kalkınma Bankası Üye Ülkeleri Ulusal Kalkınma Finans Kuruluşları Ortaklığı Kalkınma Forumu'nda konuşan Babacan, kredilere yönelik yeni düzenlemelere ilişkin şu açıklamayı yaptı:

"Genel anlamda kredileri değil, tüketici kredilerini hedefleyen bir politika çerçevesi uygulayacağız. Önümüzdeki dönemde eğer kredi ihracat veya üretim içinse, yatırım içinse bunun önü açık, bir tedbirimiz yok. BDDK'nın aldığı yeni kararlarda ihracat kredilerinin, KOBİ kredilerinin bankalar açısından maliyetini düşürücü bazı adımlar da atmış olduk. Merkez Bankası üzerinden Eximbank'a sağladığımız kaynakların vadesini uzattık, miktarını ikiye katladık. Sanayi ve iş dünyamızın makul maliyetli kaynağa ulaşması ve yaptığı işle orantılı şekilde kredi hacmi artmaya devam ederken, tüketici kredileri, bireysel krediler, kredi kartları üzerinde bir miktar sınırlayıcı tedbirler aldık, bu üç konuda da çalışmalarımız devam ediyor."

Türkiye'nin dış dengelerine ilişkin kaygılar nedeniyle bankacılık kredi hacmi tarafındaki gelişmeleri izlediklerini söyleyen Babacan, "Kredi hacmi büyümesi olsun ama ölçülü büyüsün diyoruz" dedi.

Türkiye'nin bu yıl yüzde 3.6 yerine çok daha fazla büyüme kaydedebileceğini ancak bu durumda 2014'ün çok zor geçebileceğini vurgulayan Babacan, "Avrupa Birliği'nin iç pazarı eğer daha hızlı toparlanırsa, Afrika-Ortadoğu gibi yeni pazarlar bizim için kilit pazarlar... Buralardan daha olumlu sonuçlar gelirse daha yüksek büyüme oranlarını rahatlıkla görebiliriz" diye konuştu.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.