Çip üreticisinden Bitcoin madenciliğinde dev adım

Çip üreticisinden Bitcoin madenciliğinde dev adım

Intel Bonanze Mine madencilik yongası yüksek kazım seviyelerine nispeten düşük bir enerji tüketimi ile ulaşmayı planlarken firma komple bir Bicoin madencilik sistemi de hazırladı.

A+A-

Geçtiğimiz haftalarda kripto para madenciliğine yönelik olarak verimlilik odaklı bir uygulamaya özel entegre devre - ASIC çözümü geliştirdiğini duyuran Intel, bu hafta Bonanza Mine adını verdiği projesine resmiyet kazandırdı.

Donanımhaber'in bildirdiğine göre Inte Bonanza Mine adı verilen madencilik çözümü 7nm sürecinde tasarlandı. Her zar 4.14mmx3.42mm ölçülere sahip. Toplamda 4248 milimetre karelik bir silikon elde ediliyor. Çift SHA256 kazım motoru yapısı ile sadece Bitcoin madenciliğine yönelik geliştirildi. Her zarda toplam 258 kazım motoru yer alıyor. Yonga 1.6GHz seviyesine kadar çıkarken 335mV enerji tüketiyor. 7.5W ile 137GHash/s seviyesi elde edilebiliyor.

Intel ayrıca müşterileri için Bonanza Mine System adını verdiği komple bir sistem de hazırlamış. 300 yonganın bir araya geldiği bu sistem 40THash/s kazım performansına ulaşıyor. 4 fanlı sistemde kontrol ve Ethernet üzerinden iletişim bir ARM çekirdeği ile sağlanıyor.

Intel şimdiden yeni Bitcoin madencilik sistemi için Argo Blockchain, Jack Dorsey’in firması BLOCK ve GRIID gibi önemli firmalardan siparişler almış. Sektörün lideri kabul edilen Bitmain karşısında Intel ciddi işler yapacak gibi görünüyor.

İlgili Haberler