Dardanel ilk çeyrekte cirosunu yüzde 91 artırdı

Dardanel ilk çeyrekte cirosunu yüzde 91 artırdı

Tarihinin en iyi çeyrek bilançosunu açıklayan Dardanel, geçtiğimiz  yılın ilk çeyreğinde 110,2 milyon TL olan satış gelirlerini, bu yılın  aynı döneminde yüzde 91 artışla 211 milyon TL'ye çıkardı.

A+A-

Tarihinin en iyi çeyrek bilançosunu açıklayan Dardanel, geçtiğimiz  yılın ilk çeyreğinde 110,2 milyon TL olan satış gelirlerini, bu yılın  aynı döneminde yüzde 91 artışla 211 milyon TL'ye çıkardı. Aynı dönemde şirketin net karı da yaklaşık 64 milyon TL olarak  gerçekleşti.

Son yıllarda gerçekleştirdiği yatırımlarla hızlı büyümesini  sürdüren Dardanel, sergilediği güçlü mali performansıyla da şirket  tarihinin en parlak dönemini geride bıraktı. 1984 yılından bu yana su  ürünleri sektöründe faaliyet gösteren Dardanel, 2020 yılının ilk  çeyrek performansına ait verileri Kamuoyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) açıkladı. Şirket söz konusu dönemde tarihinin en iyi çeyrek  bilançosunu açıklarken, konsolide satış gelirleri ve net kâr gibi  verilerde de kendi rekorunu kırdı.
64 MİLYON TL NET KÂR AÇIKLADI
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Dardanel İcra Kurulu Başkanı Mehmet Önen, Dardanel olarak son yıllarda hayata geçirdikleri  yenilikçi yatırımların yanı sıra finansal anlamda gösterdikleri  kararlı tutumun da bu performansta çok önemli bir rolü olduğunun  altını çizerken, özellikle satış gelirlerimizde çok önemli bir artışa  imza attık. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde 110,2 milyon TL olan  konsolide satış hasılatımızı bu yılın aynı döneminde 211 milyon TL'ye  çıkarmayı başardık. Aynı dönemde Dardanel'in net kârı da yaklaşık 64  milyon TL olarak gerçekleşti" dedi.

TÜM BORÇLARIMIZI ÖDEDİK

2020 yılında Dardanel için tarihi öneme sahip finansal  yükümlülükler konusunda da temiz bir sayfa açtıklarını ifade eden Mehmet Önen şunları söyledi: "Yine geçtiğimiz haftalarda KAP'a  açıkladığımız üzere, dört farklı finansal kuruluşla  gerçekleştirdiğimiz anlaşmalar çerçevesinde bu şirketlere olan tüm  borçlarımızı ödedik. Bununla birlikte üretim tesisimizin de içinde  bulunduğu ve 2014 yılında kendilerine devrettiğimiz 7 farklı  gayrimenkul parselinin geri alınması konusunda da kendileriyle  anlaştık ve bu anlaşmaların bedellerini de yine Nisan ayı içinde  kendilerine tamamen ödeyerek tapuları teslim aldık. Bugün itibarıyla  tüm bu kuruluşlara hiç borcumuz kalmadığını da büyük bir gurur ve  mutlulukla söylemek isteriz."

DÜNYANIN EN BÜYÜKLERİNDEN OLACAĞIZ

Dardanel'in bu dönemde adeta küllerinde doğduğunu  gelecek dönemde  de gerek yurt içinde gerekse yurt dışında yatırımlara devam  edeceklerini vurgulayan Mehmet Önen, "Yıllardır dile getirdiğimiz bir  hedef var. Biz önümüzdeki 5 yıl içerisinde dünyadaki en büyük 3 su  ürünleri üreticisinden biri olacağız. Şirket olarak buna inanıyoruz   tüm çalışmalarımızı da bu vizyonla gerçekleştiriyoruz" dedi.

TON BALIĞI FARKINDALIĞINI ARTIRIYORUZ

Dardanel olarak bugüne kadar çok zorlu süreçleri geride  bıraktıklarını  Türkiye'de ton balığı farkındalığını artırmak gibi çok  önemli bir misyonları olduğunu sözlerine ekleyen Mehmet Önen, "Aslında  bizim yıllardır yaptığımız şey sadece üreterek, yatırım yaparak,  istihdam sağlayarak ülke ekonomisine katkıda bulunmak değil. Tüm  bunların yanında aynı zamanda ülkemizin toplum sağlığına katkıda  bulunmak. Bu konunun ne kadar önemli olduğunu içinden geçtiğimiz bu  süreçte yakın biçimde gördük" şeklinde konuştu. Bu yıl içerisinde 12  yeni urun çıkaracağız. Ürünlerimizin tamamı hazir yemek kategorisinde  olacak. Bu kategori dunyada cok hizli buyuyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.