Fitch'ten Türk şirketleri uyarısı

Fitch'ten Türk şirketleri uyarısı

En büyük risk Türk şirketlerindeFitch, "EMEA bölgesinde kur gerilimi senaryosunda en büyük risk Türk şirketlerinde"

A+A-

Fitch, Avrupa'nın büyük bölümünde kademeli şekilde iyileşen ekonomik şartların, 2015 yılında EMEA bölgesinde ihraççı şirketlerin nakit akışlarının güçlenmesine ve kaldıraçlarını ılımlı şekilde azaltmalarına yardım edeceğini bildirdi.

Ancak Fitch, makro riskhlerin ciddi seviyede olmaya devam ettiğini ve ekonomik toparlanmada herhangi bir gecikmenin düşük notlu şirketlere ağır etkilerinin olabileceğini vurguladı. 2015 yılı için ana makro risklerin gelişmekte olan piyasalarda yavaş büyüme ve kurlarda oynaklığı içerdiğini belirten Fitch, bunun yanı sıra Euro Bölgesi'nde uzun süreli deflasyon potansiyelini de riskler arasında saydı.

Türk şirketlerinin bir kur stresi senaryosunda en fazla risk altında olacak şirketler olduğunu belirten Fitch, buna neden olarak Türk şirketelirin göreceli olarak yüksek döviz borçlanmalarını ve bu borçları hedge etmemelerini gösterdi.  

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.