HDP, mitinglerini iptal edebilir

HDP, mitinglerini iptal edebilir

HDP Ankara'daki canlı bomba saldırısının ardından güvenlik endişeleri nedeniyle seçime kadar yapacakları mitingleri iptal etmeyi değerlendiriyor

A+A-

 HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Ankara'daki canlı bomba saldırısının ardından güvenlik endişeleri nedeniyle seçime kadar yapacakları mitingleri iptal etmeyi değerlendirdiklerini belirtti.

Ankara Garı önünde Cumartesi sabahı meydana gelen patlamada 97 kişi hayatını kaybetmişti. 10 büyük ilde miting, 20 il ve ilçede ise çeşitli toplantılar yapmayı planlayan HDP'nin iki milletvekili adayı da saldırıda hayatını kaybetti.

Bilgen, Cumartesi günkü saldırının ardından mitinglerini iptal etme konusunu değerlendirdiklerini ancak bu konuda henüz nihai bir karar verilmediğini belirterek, şunları kaydetti:

"İnsanları göz göre göre ölüme çağırmanın anlamı olamaz. Ne yazık ki güvenliği sağlaması gereken devlet bunu sağlamıyor. Ya biz bu güvenliği sağlamanın imkanını bularak bu çalışmaları yürütebiliriz ya da oy için insanların ölümüne yol açılmasına izin veremeyiz. Mitingleri iptal etmeyi istemeyiz ama mecbur kalabiliriz."

Bilgen, üç günlük yas döneminin bitmesinin ardından önümüzdeki günlerde partinin ilgili kurullarının toplanarak saldırıya ilişkin kapsamlı bir değerlendirme yapılacağını belirterek, "Ya güvenlik tedbirlerini aldığımıza ikna olacağız ya da mitingleri iptal etmeyi değerlendireceğiz" dedi.

Devlet kurumlarının "olaya ciddiyetle yaklaşarak failleri ortaya çıkarmaktan çok algı operasyonuna odaklandığını" savunan Bilgen, bu nedenle gerekli tedbirlerin alınması konusunda bundan sonra da umutlu olmadıklarını kaydetti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Son saldırıda da gördük ki koruması gerekenler korumuyor. Biz miting ve etkinlik yapmayı, buluşmayı isteriz ama bunların güven içinde olacağına dair bir algı oluşmazsa, benzer bir olay yaşanmaması için böyle bir karar almak mecburiyetinde kalabiliriz. İnsan hayatı her şeyin üzerindedir."

İçişleri Bakanı Selami Altınok, Ankara'daki patlamadan dersler çıkararak ek tedbirleri aldıklarını söyledi.

 

 

Etiketler : ,

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.