Kısa vadede tahvil faizleri yükselmeyecek

Kısa vadede tahvil faizleri yükselmeyecek

Garanti Yatırım TL-Faiz Analisti Tezcan:"Hem Fed'in tahvil alımlarına yönelik politikalarının büyük ölçüde fiyatlara yansımış olması hem de TCMB'den faiz artırımı beklenmemesi nedeniyle kısa vadede tahvil faizlerinde önemli bir yükseliş beklemiyoruz"

A+A-

Tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi haftanın ilk işlem gününde 20 Kasım'dan beri gördüğü en düşük seviye olan yüzde 8,84'e kadar geriledi.

Tahvil-bono piyasasında geçen hafta cuma günü yüzde 9,07 seviyesine kadar yükselen gösterge tahvilin bileşik faizi öğleden sonra gelen alışların etkisiyle haftayı yüzde 8,99 seviyesinden tamamladı. Bu haftaya da düşüşle başlayan gösterge tahvilin bileşik faizi 3,5 haftanın en düşük seviyesi olan yüzde 8,84'e kadar geriledikten sonra bu seviyeden gelen satışların etkisi ile yüzde 8,90 seviyesinde işlem görüyor.

10 yıllık tahvil faizleri ise cuma günü yüzde 9,52 seviyesinden kapandıktan sonra haftanın ilk işlem gününe düşüşle yüzde 9,42 seviyesinden başladı ve şu sıralarda yüzde 9,44 seviyesinde bulunuyor.

- "Gösterge tahvilin bileşik faizinde bu hafta yüzde 8,50-9,00 bandında bir seyir izleyebiliriz       

Garanti Yatırım TL-Faiz Analisti Onur Engin Tezcan da konuya ilişkin değerlendirmesinde, gösterge tahvilin bileşik faizinin haftanın ilk gününde son 3,5 haftanın en düşük seviyesi olan yüzde 8,84'e gerilediğini belirterek, gösterge tahvilde son iki günlük hacimlere bakıldığında da geçen haftalara oranla bir yükseliş görüldüğünü söyledi. 

Gösterge tahvilin bileşik faizinde bu hafta yüzde 8,50-9,00 bandında bir seyir izlenebileceğini dile getiren Tezcan, özellikle çarşamba günü sonuçlanacak olan Fed toplantısının piyasada volatiliteyi artırabileceğini belirtti. 

Tezcan, kendi beklentilerinin aralık ayında Fed'in tahvil alımlarında kısıntıya gitmeyeceği, gitse dahi bu durumun mayıs ayından bu yana fiyatlara büyük ölçüde yansıdığı yönünde olduğunu söyleyerek, şöyle konuştu:

 "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafına baktığımızda salı günü sonuçlanacak PPK toplantısına yönelik beklentimiz faizlerde herhangi bir değişiklik yapılmayacağı yönünde, geçen hafta TCMB Başkanı Erdem Başçı da faiz koridorunun üst bandında değişikliğe gerek olmadığını söylemişti. Hem Fed'in tahvil alımlarına yönelik politikalarının büyük ölçüde fiyatlara yansımış olması hem de TCMB'den faiz artırımı beklenmemesi nedeniyle kısa vadede tahvil faizlerinde önemli bir yükseliş beklemiyoruz."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.