Kontrolmatik'te (KONTR) KAP açıklamaları bitmiyor, cumartesi akşam bile!

Kontrolmatik'te (KONTR) KAP açıklamaları bitmiyor, cumartesi akşam bile!

Kontrolmatik'te (KONTR) hisselerinde ortakların satış duyurusu sonrası başlayan açıklamaların tatilde de devam ediyor

A+A-

Borsa İstanbul'un son dönemdeki en popüler hisselerinden birisi olan Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik (KONTR) KAP'a ortak satışı açıklaması ile başlayan kaos bitmiyor. Şirket, hafta içinde yaptığı üst üste açıklamalara cumartesi günü saat 19:37'de gönderdiği açıklama ile bir yenisini daha ekledi.

Borsa İstanbul'un en büyük 30 şirketinin yer aldığı BIST 30'da F/K oranı en yüksek ikinci şirket olan KONTR  son 9 işlem günü boyunca kesintisiz olarak değer yitirdi. Hisselerde 4 Haziran'da başlayan düşüş, şirketten 6 Haziran'da KAP'a gönderilen "söylentiler asılsızdır" açıklamasına rağmen devam edince 10 Haziran'da bir açıklama daha gönderilmişti.

>>> Hisse yükseldikçe, Kontrolmatik'te (KONTR) ortaklar satıp çıkıyor: 6 milyon hisse daha ! 

Ancak sosyal medya gruplarındaki söylentileri asıl artıran gelişme, şirketin 13 Haziran Cuma günü işlemlerin bitmesine 50 dakika kala gelen patronların 6 milyon adet (yaklaşık 1.2 milyar TL) KONTR hissesi satacağı açıklamasının KAP'ta duyurulması oldu.

Bu açıklama üzerine pay sırasında hem hacim hem de kayıp arttı.

Son 9 işlem gününde hissenin fiyatı 211.10 TL'den 175.20 TL'ye gerilerken şirketin piyasa değeri yaklaşık 6.3 milyar TL eridi.

>>> Ortak satışına tepki gelince, Kontrolmatik'ten (KONTR) ek açıklama  geldi.

Kontrolmatik'in 15 Haziran 2024 19:37'de KAP'a gönderdiği açıklama şöyle:

Daha önce 07.06.2024 tarihinde Özel Durum (Genel) şablonundan yapmış olduğumuz duyurumuzla ilgili KAP'tan gelen düzeltme talebi doğrultusunda "Haber ve Söylentilere İlişkin Açıklama" şablonunu kullanarak 10.06.2024 tarihinde tekrar yayınlamıştık. Özel Durumlar Tebliği'nin 24. Madde'sine istinaden SPK'dan gelen düzeltme talebi doğrultusunda daha önce 10.06.2024 tarihinde yayınladığımız duyurunun güncellenmiş hali aşağıdadır:

Son dönemde sosyal medya hesapları üzerinden şirketimizin finansal durum olarak zorlandığı ve yatırımlarını hayata geçiremeyeceğine dair gerçeği yansıtmayan ve mesnetsiz yorumlar yapılmaktadır. Oluşan bu bilgi kirliliğinden dolayı yatırımlarını yönlendiren yatırımcıların doğru karar vermesi zorlaşmaktadır ve şirketimize soru, şikayet ve talepler ulaşmaktadır.

Bu mesnetsiz ve gerçeği yansıtmayan yorumlar, şirketimizle ilgili güncel, doğru ve şeffaf bilgileri içeren Kamu Aydınlatma Platformu'ndan herkesin ulaşabileceği Mayıs 2024 tarihinde güncellenen yatırımcı sunumumuz ve 2024 yılının 1. çeyreğine ilişkin finansal raporlarımızla çelişmektedir. Şirketimizle ilgili kamuya açıklanmamış herhangi bir özel durumumuz bulunmamaktadır. Şirketimizle ilgili güncel, doğru ve şeffaf bilgiler Kamuyu Aydınlatma Platformu ve internet sitemizde yatırımcılarımız ile paylaşılmakta olup, bunlar dışındaki bilgilere itibar edilmemelidir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İlgili Haberler