Mültecilere hoşgörüde Çin birinci sırada

Mültecilere hoşgörüde Çin birinci sırada

Mültecilere hoşgörüde Çin Halk Cumhuriyeti yüzde 46 ile ilk sırada çıktı. Türkiye ise 27 ülke arasında 27. sırada yer alıyor.

A+A-

Uluslararası Af Örgütü'nün dünya genelinde yaptığı araştırmada mültecilere hoşgörüde Çin Halk Cumhuriyeti yüzde 46 ile ilk sırada çıktı. Örgütün 27 ülkede 27 bin kişiye sorarak yaptığı araştırmada, katılımcılara "ülkelerine mülteci isteyip istemedikleri" soruldu. Ankete katılanların yüzde 80'i, mültecilerin ülkelerine kabul edilmesinden yana görüş bildirdi. Uluslararası Af Örgütü'nün dünya genelinde yaptığı araştırmada mültecilere hoşgörüde Çin Halk Cumhuriyeti yüzde 46 ile ilk sırada çıktı. Örgütün 27 ülkede 27 bin kişiye sorarak yaptığı araştırmada, katılımcılara "ülkelerine mülteci isteyip istemedikleri" soruldu. Ankete katılanların yüzde 80'i, mültecilerin ülkelerine kabul edilmesinden yana görüş bildirdi. Kamuoyu araştırma şirketi GlobalScan tarafından yapılan araştırmaya göre, sığınmacılara en çok kucak açmaya hazır ülkeler arasında Çin Halk Cumhuriyeti yüzde 46 ile ilk sırada gelirken Çin'i yüzde 29 ile Britanya izliyor. Çin Halk Cumhuriyeti'nde halkın nerdeyse yarısına yakınının ülkelerine alınacak sığınmacılarla evini paylaşabileceğini belirtmesi araştırmayı yorumlayan uzmanlarca dikkat çekici olarak değerlendiriliyor. Türkiye ise mültecilere hoşgörü konusunda 27 ülke arasında 27. sırada yer alıyor. Araştırmaya Almanların yüzde 96'sı mültecilerin ülkeye kabul edilmesine karşı değil. Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty, araştırma sonuçlarını yorumlarken "hükümetlerin mülteci krizine gösterdikleri gayrı insani tepkinin kendi kamuoylarının tutumuyla uyumlu olmadığını" söyledi. Shetty, "hükümetlerin yabancı aleyhtarı propagandanın etkisi altında kalmaması gerektiğini ve anket sonuçlarının mültecilere sahip çıkılmasını isteyen sessiz çoğunluğa kulak verilmediğini ortaya çıkardığını" belirtti. Endeksin son sıralarını Polonya, Tayland, Endonezya ve Rusya paylaşırken, Rusya'da mültecilerin ülkeye alınmasına karşı olanların oranı yüzde 61'i buluyor.


Etiketler : , ,

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.