Obama da Panama Belgeleri için konuştu

Obama da Panama Belgeleri için konuştu

ABD Başkanı Obama, Panama Belgeleri'ne ilişkin, vergi kaçırmanın küresel bir sorun olduğununu hatırlattığını söyledi.

A+A-

Beyaz Saray'daki günlük basın brifingi öncesinde, geçen hafta açıklanan istihdam rakamlarını ve ABD Hazine Bakanlığı'nın şirketlerin vergi kaçırmasına yönelik yeni tedbirleri değerlendiren Obama, Panama Belgeleri'ne de değindi.

Obama, son günlerde Panama Belgeleri'yle gündemde olan off-shore (deniz aşırı) hesaplara yönelik denetimlerin de ABD Milli Gelirler İradesi'nin (IRS) bütçesinde yapılan kesintiler nedeniyle zorlaştığını ifade etti.

Başban Obama, Panamalı off-shore hukuk şirketi Mossack Fonseca'nın 40 yılı aşkın süredir tuttuğu ve aralarında ünlü isimlerin de yer aldığı binlerce kişi ve kuruluşun vergi kaçakçılığı ve kara para aklama gibi yasa dışı eylemlerini ortaya koyan 11,5 milyon belgenin sızdırılmasıyla ilgili, "Son birkaç günde Panama'dan çıkan belgelere ilişkin haberler, vergi kaçırmanın küresel bir sorun olduğunu bize hatırlattı. Bu sadece diğer ülkelere özgü bir sorun değil, açıkçası ABD'de aynı şeylerden çıkar sağlayan kişiler var" değerlendirmesini yaptı.  

KURALLARA GÖRE OYNAMIYORLAR

Büyük şirketlerin yasalara uygun davranmadığını vurgulayan Obama, "Çalışkan Amerikalıların, büyük şirketlerin oyunu kurullarına göre oynamadığını bilme hakkı var. Aramızda en zengin olanlar, sistemle oynayabiliyor. Bu nedenle, yıllardan beri vergi sistemimizdeki adaletsizlikleri ortadan kaldırmaya çabalıyorum. Dolayısıyla, Hazine Bakanlığı'nın daha fazla şirketin, yasa boşluklarını sinsice kullanarak, çıkar sağlamasını engellemeye yönelik yeni tedbirlerini memnuniyetle karşılıyorum" diye konuştu.

Obama, büyük şirketlerin küçük şirketleri satın almak suretiyle yasal adreslerini kağıt üzerinde ülke dışına taşımasından kaynaklanan vergi kaçırılmasını sert şekilde eleştirirken, "Bu şirketler, faaliyetlerinin büyük bir bölümünü altyapı sistemlerinden, teknolojiden, hukukun üstünlüğünden, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinden, patent sisteminden ve Amerikan iş gücünden yararlanmak için ABD'de tutarken, merkezlerini taşıyarak fiilen vatandaşlıktan feragat ediyorlar. Böylece, Amerikan şirketi olmanın tüm mükafatlarından faydalanırken, vergi yükümlülükleri yerine getirmiyorlar" dedi.

YASALARA İTAAT EDEN AMERİKALILARIN BAŞARISI

ABD ekonomisinin Mart'ta 215 bin kişiye daha iş imkanı sağladığını anımsatan Obama, bunun tarihin en uzun istihdam artış dönemini 73. aya taşıdığını belirtti.

Obama, ayrıca işsizlik oranının yüzde 10'lardan yüzde 5'e gerilediğinin altını çizerek, bunun en başta yasalara itaat eden çalışkan Amerikalı vatandaşların başarısı olduğunu ifade etti.

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.