Özel sektörün yurtdışı kredi borcu azaldı

Özel sektörün yurtdışı kredi borcu azaldı

Özel sektörün yurtdışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu mart ayında 177,6 milyar dolara geriledi

A+A-

Özel sektörün yurtdışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu mart ayında 177,6 milyar dolara geriledi. Merkez Bankasi'nın yayınladığı konuya ilişkin haber bülteni şöyle:

Mart sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri incelendiğinde, 2019 yıl sonuna göre uzun vadeli kredi borcunun 3,0 milyar ABD doları azalarak 177,6 milyar ABD doları, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 1,2 milyar ABD doları azalarak 7,8 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleştiği gözlenmektedir.

Borçluya göre dağılıma bakıldığında, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 1,1 milyar ABD doları azaldığı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 100 milyon ABD doları artışla 21,3 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlenmektedir. Aynı dönemde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 736 milyon ABD doları azalmış, tahvil stoku ise 123 milyon ABD doları azalarak 3,6 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir. Söz konusu dönemde, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 861 milyon ABD doları azaldığı, tahvil stokunun ise 4 milyon ABD doları azalarak 7,5 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlenmektedir. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, 2019 yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 941 milyon ABD doları azalışla 4,7 milyar ABD doları; finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 102 milyon ABD doları azalışla 1,6 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir.

Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, Mart sonu itibarıyla tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir önceki yıl sonuna göre 2,8 milyar ABD doları azalarak 122,5 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, tahvil hariç özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna göre 1,2 milyar ABD doları azalarak 7,6 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlenmektedir.
Döviz kompozisyonuna bakıldığında, 177,6 milyar ABD doları tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun % 61,8'inin ABD doları, % 33,5’inin Euro, %3,0’ının Türk lirası ve % 1,7’sinin ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu ve 7,8 milyar ABD doları tutarındaki kısa vadeli kredi borcunun ise %43,2’sinin ABD doları, %33,2’sinin Euro, %22,9’unun Türk lirası ve % 0,7’sinin diğer döviz cinslerinden oluştuğu görülmektedir.

Sektör dağılımı incelendiğinde, Mart sonu itibarıyla, 177,6 milyar ABD doları tutarındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun % 42,4’ünü finansal kuruluşların, % 57,6’sını ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturmuştur. Aynı dönemde, 7,8 milyar ABD doları tutarındaki kısa vadeli toplam kredi borcunun % 76,2’sini finansal kuruluşların, % 23,8’ini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturmuştur.

Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, Mart sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 45,0 milyar ABD doları tutarında olduğu gözlenmektedir.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.