Sendika ile Yapı Kredi arasında anlaşma sağlanamadı

Sendika ile Yapı Kredi arasında anlaşma sağlanamadı

Basisen ile Yapı Kredi ile toplu iş sözleşmesi görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlandı

A+A-

Basisen ile Yapı Kredi ile toplu iş sözleşmesi görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlandı. 31 Mart 2019 tarihinde süresi sona ermesi nedeniyle Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. ile BASİSEN arasında sürdürülen XVIII. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri kanuni süre olan 60 gün içerisinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle uyuşmazlıkla sona erdi.

BASİSEN'den konu ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

"Örgütlü bulunduğumuz Yapı ve Kredi Bankası’yla 1991 yılından beri toplu pazarlık yoluyla üyelerimizin hak ve çıkarlarını korumaya çalışmak amacıyla oldukça başarılı toplu iş sözleşmelerine imza attık. Bu süre içerisinde Türkiye ekonomisinin atlattığı kriz dönemlerinde, bankacılıkta önemli dönüşümlerin yaşandığı süreçlerde  üyelerimizin istihdamı yanında işletmenin varlığını sürdürmesi ve bankacılık sistemi içerisinde güçlü bir şekilde yer alması için itidalli hareket etmeye özen gösterdik. Türkiye’nin zor yıllarını birlikte atlatmayı başardık. Bundan dolayı sağduyuyla hareket eden ve çalışanlara karşı insan odaklı bir yaklaşım sergileyen geçmiş tüm Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. Genel Müdürleri ve yöneticilerine içtenlikle teşekkür ederiz.

Yapı ve Kredi Bankası’nda yaşadığımız çeyrek asrı aşkın deneyime, toplu pazarlık süreçlerinde iyi niyetli ve çözüm odaklı müzakere anlayışına sahip olmamıza karşın, nedense XVIII. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri Banka yönetimince çözümsüzlüğe ve çatışmaya doğru sürüklenmiş ve görüşmeler uyuşmazlıkla sonuçlanmıştır. Elbette 
ki, pazarlığın konusu ücret olunca taraflar kendi çıkarları açısından daha dikkatli hareket edeceklerdir. Sendika olarak bizim amacımız  işletmeleri için büyük özveriyle çalışan üyelerimizin hakkını korumak, çalışma koşullarından kaynaklanan sorunları çözmek, iki haneli seyreden enflasyon karşısında reel ücretlerinde meydana gelen kaybı 
telafi etmektir.

Toplu pazarlığı sıradan bir pazarlıktan ayıran en temel şey  içinde barışçıl olmayan yollar da olsa sonucun mutlaka anlaşmayla sonuçlanmasıdır. Ancak Yapı Kredi Yönetimi, ücret konusunda yaklaşımını bugüne kadar hiç görülmemiş bir şekilde “ilk teklifimiz son teklifimizdir” anlayışı içerisinde oldukça katı bir şekilde tutmuş, hiçbir esneklik göstermemiştir. Ayrıca, üyelerimizin uzun süreden beri yaşadığı ve sendikamızın da ortadan kaldırılması için 
yıllardır çaba harcamasına karşın giderek ağırlaşan “hedef baskısı” konusunda çözüme yönelik somut bir yaklaşım gösterilmezken, aksine uyuşmazlığın bir diğer nedeni olan çok sayıda çalışanın “kapsam dışına” çıkarılmasının talep edilmesiyle, adeta bilerek görüşmeleri uyuşmazlığa doğru sürüklemiştir.

Banka yönetiminin bugüne kadar yaşadığımız pratiklerin dışına çıkarak toplu görüşmeye getirdiği  kapsam dışı personel sayısının artırılması ile belli bir süreyle sınırlı geçmiş dönem enflasyon, yine belli bir süreye ilişkin “tahmini” enflasyon rakamları toplamından oluşan ücret zammı teklifleri üzerinde anlaşmamız söz konusu değildir. Bizim 
teklifimiz gayet açıktır ve üyelerimizi enflasyon karşısında ezdirmemiz söz konusu değildir.

BASİSEN, Yapı ve Kredi A.Ş.’de yetkili sendika olduğu ilk günden itibaren  şirketin başarısı, çalışanların verimliliği ve huzuru için sorunların taraflar arasında "sosyal diyalog” anlayışı içinde çözüme kavuşturulmasından yana olmuştur. Ancak bugünkü Yönetim, işbirliği, çözüm ve uzlaşma konusunda gereken anlayışı göstermediğinden XVIII. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlanmıştır.

Toplu pazarlıkla ilgili kanuni prosedür bellidir  60 günlük süre içinde anlaşma olmasa da süreç devam ediyor. BASİSEN olarak uyuşmazlık sürecinde de diyalog ve müzakereye hazırız. Ancak bilinmelidir ki BASİSEN  üyelerinin çıkarlarını korumak adına, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun tanımış olduğu tüm hakları sonuna kadar kullanmaya da kararlıdır.

Konuyu kamuoyunun takdirine bırakıyor, Yapı ve Kredi Bankası Yönetimini toplu pazarlık sürecinde çözüm sağlanması için gerekli adımları atmaya çağırıyoruz."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.