Türkiye'nin büyüme tahmininde indirim

Türkiye'nin büyüme tahmininde indirim

OECD Türkiye'nin 2016 büyüme beklentisini yüzde 3.9'dan yüzde 3.4'e indirdi

A+A-

Küresel ekonominin gelecek yıl daha önceki beklentilerine kıyasla daha yavaş büyüyeceğini tahmin eden Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Türkiye'nin 2016 büyüme beklentisini ise yüzde 3.9'dan yüzde 3.4'e indirdi.

OECD bugün yayımladığı ekonomik görünüm raporunda küresel ekonomi için 2016 büyüme tahminini yüzde 3.6'dan yüzde 3.3'e indirirken, bu yıl için büyüme tahminini de yüzde 3'ten yüzde 2.9'a indirdi.

OECD geçen yıl Kasım ayında yüzde 3.7 olarak açıkladığı küresel ekonomik büyüme tahminini yıl boyunca birkaç defa aşağı yönlü revize etti.

OECD Türkiye'nin gayrı safi yurtiçi hasılasının (GSYH) gelecek yıl kaydedeceği büyümeye yönelik tahminini de Haziran ayında açıkladığı yüzde 3.9 düzeyinden yüzde 3.4'e indirdi.

Kuruluşun bu yılki Türkiye GSYH büyüme tahmini yüzde 3.1'te sabit kalırken, ilk defa açıklanan 2017 büyüme tahminini ise yüzde 4.1 oldu.

OECD küresel ekonomide büyümenin 2017'de ise yüzde 3.6'ya yükseleceğini tahmin ediyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.